Eft Nedir - Eft Saatleri

3 Ay Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli kredi , alınan kredinin geri ödemesinin hemen başlamadığı bir ödeme sistemine sahip olan kredirdir.Bilindiği üzere kredi kullanımlarında geri ödeme süreci kredinin kullanıldığının bir sonra ki ay başlamaktadır.1 aylık süre bazı dönemlerde özellikle alınan kredi bir yatırım için alınıyorsa geli elde etmeden geri ödeme sürenin başlaması zaman zaman kredi başvurusu yapıp kredi kullanan kişilerin zor durumda kalmasına neden olabilmektedir. Bankalar hem müşterilerine kolaylık sunmak hem de bu kampanya ile daha çok müşteri kazanabilmek için dönemsel olarak ertelemeli kredi kampanyalarını başlatırlar.

Özellikle yılbaşı döneminde yeni yılde öde kampanyalası yaparak kredileri bugün kullandırıp ödemelerini yeni yılda başlatırlar.Bu durum kredi kullanmak isteyen banka müşterilerini cezbetmektedir.3 aylık ödemesiz dönem olması bir başka borcunun daha hızlı ödemesini yada bir başka ihtiyacını doğrudan elde etmesini sağlayacaktır.

Bankaların sundukları ertelemeli krediler elbette ki karşılıksız değildir.3 ay boyunca kredinin ödenmemesi kredinin faiz sürecinin durduğu manasına gelmez.Banka 3 ay ödeme yapılmaz ise gecikme durumu oluşmayacak şekilde faiz düzenlemesi yapar.Ödeme yapılmayan dönemin işleyen faizleri genellikle ödeme başladığında tüm vadelere eşit olarak dağıtılır.Bazı bankalar ise ertleeme sebebiyle oluşan faiz farkını ilk takside yansıtarak 1 . taksitten sonra ki ödemelerinizi düşük tutarlar.Bu fark çook yüksek meblağlarda olmayacağından ertelemek çoğu banka müşterisinin daha çok işine gelecektir.

Ertelemeli kredi aynı zamanda tüketici kredilerinin vadesini kısaltan bir süreçtir.3 ay ertelemeli kredi aldığınızda ödeme başladığında maksimum 36 ay olabilecek olan vade süreci 33 aya düşecektir.Ödeme yapmadığınız aylar sanki ödeme yapmışsınız gibi yansıtıldığından yeniden 36 aylık dönemin devam etmesi söz konusu olmaz.Çünklü 3 aylık erteleme ile beraber bir tüketici kredisinin vadesi 39 ay olacaktır.Ancak tüketici kredilerinde maksimum vade 36 aydır.

 

Özellikle kamu bankalarında sıklıklagörülen 3 ayda bir kredi ödemesi yapılma durumu ise üç aylık maaş müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun çözüm sunmaktan ileri gelen bir düzenlemedir.Bu uygulamada bir erteleme söz konusu değildir. Maaş alımları 3 ayda bir olduğundan vadelendirmeler 3 ayda bir düzenlenir ve ödeme miktarları arttırılır.

Bireysel krediler dışında kullanılan özellikle iş yeri açma kredileri , yatırım kredileri gibi ticari kredilerde ise vade erteleme süreci 3 aydan uzun olabilir.Bu tarz kredilerde kullanılan kredi yatırım amaçlı alındığı için yatırımdan kazanç elde etmek daha uzun sürelerde gerçekleşebilir.Faiz oranları değişmek üzere bu uygulamalardan kampanyalardan bağımsız olarak ticari ve kurumsal kullanıcılar faydalanabilmektedir.Aynı durum tarım kredilerinde de geçerlilik taşır.

Devam eden kredilerde ise düzenli ödemelerin olması halinde bazı bankalar ödemesiz dönem imkanı sunmaktadırlar.Bu gibi durumlarda müşteri bankaya ara erteleme istediğini bildirir.Kredi kontrpol edilir yeniden yapılandırılır, erteleme sürecinin faizinin eklenmesi ile beraber aylık ödemler yeniden düzenlenir ve ara erteleme uygulanabilir.Bu uygulama bankadan kredi kullanan müşterinin ödeme performansı ile de alakalıdır.

Bir önceki yazımız olan Emeklilere Faizsiz Kredi Ziraat bankası başlıklı makalemizde emekliye faizsiz kredi ziraat ve emekliye kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ