3 Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Türkiye istatistik kurumunun 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre 65 yaş üstü vatandaşın toplam nüfus içindeki oranı %7.7 olarak ölçülmüş bunun 2023 yılında %10.3 dolaylarında 2075 yılında ise% 27.7 ‘ye yükselmesi beklenmektedir. Türkiye bu verilerle dünyada 91.sırada yer almakta yaşlı nüfusun genç nüfusa oranı hızlı bir şekilde artış göstermektedir.

Birleşmiş milletler yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranının %8ila %10 arasında oluşu nüfusun yaşlı olduğunu,%10’un üzerinde oluşu ise çok yaşlı nüfus olduğunu gösterir demektedir.2023 yılı itibariyle nüfusun çok yaşlı olduğu bir pozisyona gelinmesi, kamuoyunu bu konuda bilgilendirme ve devlet olarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiği şeklinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda 2015 yılının mayıs ayında yürürlüğe girmiş olan doğum yardımı yönetmeliği çıkartılmış ve uygulanmaya başlanmıştır.

Doğum yardımına esas olacak çocuk parası nasıl hesaplanır?

  • birinci çocuğu için 300 TL
  • ikinci çocuğu için 400 TL
  • üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.

15/05/2015 tarihinden  önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır. Yani son doğan çocuk 3.çocuk ise ve kendisinden önce canlı doğan iki çocuk daha varsa verilecek doğum yardımı birinci çocuğa 300 ikinciye 400 üçüncüye 600 olmak üzere toplamda 1300 TL olacaktır. Uygulamada ödemenin anneye yapılması esas olup zorunlu hallerde babaya da yapılabilmektedir. Annenin sağ ve Türk vatandaşı olması önemlidir.

Çocuk yardım parası alınabilmesi için başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Genelgeye göre, doğum yardımı başvuru dilekçeleri il müdürlüklerine teslim edilmek üzere  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına verilebilecek. Kamu çalışanlarının başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır. Başvurular bizzat veya ,iadeli taahhütlü olarak yapılabileceği gibi kargo aracılığı ile de yapılabilir. Bu uygulamadan mavi kart sahipleri ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarda eşit şartlarda faydalanabileceklerdir.

 

Doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden kişinin T.C. kimlik numarasını belirtmesiyle alınabilecek. Ödemelerde Kimlik Paylaşım Sisteminde yer alan nüfus kayıtları kullanılacaktır. Devletin torba kanun denilen ve birçok kanun hükmünde kararnamede değişikliğe sebep olan bu yasa, nisan ayında yürürlüğe girmiş aile ve sosyal politikalar bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkındaki kanun hükmünde kararnameye yeni bir maddenin eklenmesi ile doğum yardımı yasal zemin kazanmıştır. Doğum yardımına konu olan ödemeler, aile ve sosyal politikalar bakanlığının bütçesine konulan ödenekten karşılanacak olup ödenen miktar stabil bir seyir halinde olmayacak ve zaman içinde ödeme miktarında değişiklik yapılacaktır. İlk ödemeler 2015 yılının haziran ayında başvuruda bulunmuş olanlara yapılmıştır. Doğum yardımı ödemesi hiçbir vergi ve kesintiye maruz bırakılamaz ve hiçbir şekilde haczedilemez özelliktedir. Kişi bu yardımdan faydalanabilmek için vermesi gereken bilgilerde gerçeğe aykırı beyan durumu yaşanırsa amme alacakları tahsil usulü hakkında kanun hükümleri gereğince parasal cezaya ve belgelerin gerçeğe uymaması halinde ise türk ceza kanunu hükümleri uyarınca hakkında suç duyurusu bulunulması taahhüdünü kabul etmektedir.

3.çocuğa yapılan doğum yardımı, ilgili yerlere yapılan başvurunun ardından ptt veya anlaşmalı olunan  bankalardan t.c kimlik numarası belirtilerek alınabilir. Nüfusun genç kalması adına alınmış tedbirlerden biri olan doğum yardımı toplumda bu yönde bir uyanış ve maddi anlamda ufak bir yardım sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ