Eft Nedir - Eft Saatleri

Abank İban Sorgulama

1 ocak 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlanan ıban (lnternational Bank Account Number) Avrupa birliği ile ilgili düzenlemeler kapsamında hayata geçirilmiş olup Avrupa ülkeleri arasında para transfer hızlarının arttırılması ve maliyetinin düşürülmesi hedeflenmiştir.

Iban kodu Avrupa ülkelerinde en fazla 34 haneden oluşmakta Türkiye’ de ise 26 hane uygulaması yapılmaktadır.ıban’ın  ilk iki hanesi ülke kodu diğer iki hanesi kontrol numarasıdır. Kontrol numarası ıban ’ın doğruluğunun kontrolünü sağlayan  özel bir kodlama sistemi ile oluşturulur. Daha sonraki rakamlar banka hesap numarası bilgileridir. Bunlar 5 haneli banka şube numarası, tek haneli rezerv numarası ve 16 haneli hesap numarasıdır. Iban numarası yanlış hesaplara para havalesi yapılmasının da önüne geçerek özellikle ithalatçı firmaların para ödeme işlemlerini hatasız ve sorunsuz yapmalarını imkan tanımıştır. Ödeme yapacak olan taraf hesabı olan bankaya ıban’ı verdiğinde banka tarafından ıban kontrolü yapılır. Bu aşamada ıban ’da bir yanlışlık tespit edilirse işlem gerçekleştirilmez .

A bank’a ait ıban sorgulaması, www.abank.com.tr internet şube adresine girildikten sonra hesaplama araçlarına girilir ve burada döviz türü, şube kodu ve hesap numarası girilip ıban karşılığı butonuna basılır .A bank’ın ıban sorgulama uygulaması ile ıban numarasını öğrenen banka müşterisi para transferi yapılacak olan kişiye ait ıban numarasını da öğrenerek işlemlerini hatasız olarak gerçekleştirebilirler. Hesap üzerinden işlem yapacak olanların eskiden yapıldığı gibi hesap numarası, hesap sahibi adı-soyadı, banka şube adı-kodu gibi bilgileri girmesi ıban numarası ile artık gereksiz hale geldi ve hesap bilgilerinde  yanlışlık yapma olasılığıda azaltılmış oldu.

Abank  1991 yılında kurularak faaliyetine başlamış ülkemizde 60 şubesi ile bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetlerinde bulunmaktadır.Commercial bank’ın büyük hisse sahibi olduğu  Abank uluslararası boyutta da ticaret hizmetlerinin çalışmasın katkıda bulunmaktadır.

Abank olarakta bilinen  alternatif bank uluslararası hesap numarası olan ıban numarasının müşterilerinin anında öğrenebilmeleri için internet uygulamasını devreye sokmuş banka müşterisi istenen bilgilerin girilmesi ile ıban numarasını öğrenebilme hakkına sahip olmuştur. Iban numarası hesabınızın bulunduğu banka tarafından da öğrenilebilecek olup eft havale gibi işlemlerinizde ekstra hız ve sorunsuz işlem kolaylığı gibi faydalar elde edilecektir

Bir önceki yazımız olan Anadolubank İban Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ