Eft Nedir - Eft Saatleri

Acile Gelen Hastalardan Para Alınır Mı?

Hastanelerin acil servislerine çeşitli şikayetlerle başvuran hastalardan sağlık durumunun ciddiyeti ile bağlantılı olacak şekilde uygulamalar yapılır. Sağlık bakanlığı tarafından yeşil, sarı ve kırmızı  olarak belirlenmiş olan muayene  alanlarına hastanın ve hastalığın seyrine göre hastane tarafından bu alanlarda yer alacak şekilde gerekli tıbbi müdahaleler yapılır.

Bazı hastaneler hastanın durumu kırmızı veya sarı alana girmesine rağmen hastayı yeşil alan muayenesi olarak değerlendirip hasta katılım payını alma çabası içine girmektedirler. Sağlık bakanlığının,  Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğinde;” Ayakta başvuran, genel durumu itibariyle stabil olan ve ayakta tedavisi sağlanabilecek basit sağlık sorunları bulunan hastalar (Yüksek risk taşımayan ve hafif derecedeki her türlü ağrı, aktif yakınması olmayan düşük riskli hastalık öyküsü, genel durumu ve hayati bulguları stabil olan hastada her türlü basit belirti, basit yaralar-küçük sıyrıklar, dikiş gerektirmeyen basit kesiler, kronik belirtileri olan ve genel durumu iyi olan davranışsal ve psikolojik bozukluklar)şeklinde ifade etmiş ve yeşil alan muayenesine giren halleri bu şekilde tanımlamıştır. Bunun dışında kalan ve hastanenin acil bölümüne başvuruda bulunanlar hastalığın ciddiyeti ve tıbbi müdahale gerektirmesi sebebiyle  hastadan herhangi bir katkı payı talep edilmez .

Yeşil alan muayenesi dışında kalan rahatsızlıklar hangileri?

  • Her türlü travma geçirmiş olan hastadan
  • Acil Servis başvuruları sonrası Hastaneye yatışı yapılan hastadan
  • Tıbbi Müdahale uygulaması yapılan hastalardan
  • Müşahede altına alınan hastalardan
  • Başka bir hastaneye sevk edilen yada başka bir hastaneden sevkli gelen hastalardan

Hasta katılım payı alınmayıp hastanın her türlü tedavisi yapılarak gerekli masraflar  devlet tarafından karşılanır. Hasta hastaneye ilk geldiğinde muayenesi doktor tarafından yapılır ve yeşil alan muayenesine dahil edilecekse hasta tedavisi yapıldıktan sonra  520.021 kodlu yeşil alan kodlaması yapılır. Uygulamada bazen karşılaşılan durum hastanın tedavisi başlamadan hastane tarafından hastalığın aciliyet ve hayati tehlike arz etmeyen bir durum olduğu belirtilerek hastaya bu kağıdın imzalatılması yoluna gidilmektedir. Bu durum yasalara aykırı bir durum olup hastane hakkında sgk ’ya alo 170,sağlık bakanlığı alo 184 ve faturasız tahsilat yapıldıysa da alo 189’a şikayette bulunulabilir .Bu şekilde hareket eden hastaneler  için haksız alınan paranın  10 katına kadar cezai işlem yapılabiliyor. Hasta sgk’lı değilse bile hastane tedaviyi yapıp sgk ’ya fatura edebilmektedir. Özel Hastanelerin acil olarak hastaneye başvuran hastalara acil durumun sona erdiğine dair imzalattıkları taahhütnameler ekstra ücret almalarına ve yasal olarak da suç işlemelerine sebep olmaktadır.

Hastalar, hastanenin acil servislerine başvurduklarında tabip muayenesinden geçer ve gerekli tıbbi tedavi uygulamasından sonra hastanın durumu ve hayati tehlike riski yoksa yeşil alan muayenesi kapsamında bulundurularak ilgili işlemler en son yapılır. Acilde size uygulanan tedavi, sağlık bakanlığı tebliğinde belirtilen sınırlar içinde ve buna rağmen para tahsil edildiyse telefonla şikayet bildirimi ve hastane hakkında il sağlık müdürlüğüne ödediğiniz makbuzla başvurup şikayette bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hangi koşullarda tazminat alabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ