Eft Nedir - Eft Saatleri

Albaraka Türk İban Sorgulama

1985 yılında faizsiz bankacılık alanında faaliyet başlamış olan Albaraka türk ana ortağı  Albaraka bankıng grouptur.Bu grup körfez ve Ortadoğu ülkelerinde finansal hizmette bulunmaktadır.Albaraka türk 5411 sayılı bankacılık kanununa bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Albaraka türk ,cari hesap ve katılım hesabı vasıtası ile topladığı fonları paranın kazanç konusu edildiği faiz yerine alım satıma konu ticari mal üzerinden yaparak aradaki karı katılımcıları arasında paylaştırır. Albaraka türk 2009 yılında Avrupa ülkeleri tarafından kullanılmaya başlanan uluslararası hesap numarası sistemine 2010 yılında geçerek ülke içi ve dışında para transferlerini daha hızlı yapabilme olanağına kavuşmuştur. Kısa adı ile ıban olarak bilinen bu hesap Türkiye’de 26 haneli olarak numaralandırılmıştır. İlk 4 hane ülke kodu, sonraki iki numara özel algoritmik sistemle kodlanmış kontrol numarası,4 haneli banka şube kodu, bir haneli rezerv numarası ve 16 haneli banka  hesap numarası yer alır.Albaraka türk müşterisi ıban numarasını öğrenmek istiyorsa http://www.albarakaturk.com.tr/IBAN/iban_hesaplama.aspx linkini tıklayarak  8 haneden oluşan müşteri numarası ve 6 haneden oluşan 16 haneli hesap numarasını  girerek ıban numarası öğrenilebilir. Albaraka türk ıban dönüştürme sayfasında müşteri numarası ve hesap numarası girildiğinde ıban numarası  anında öğrenilebilir.

Iban numarası öğrenmenin ne gibi faydaları vardır?

Iban numarasının bilinmesi kişilerin işlemlerinin hızını arttırır hata payını ise azaltır .ıban uygulamasından önce para transfer işlemleri yapılacağı zaman karşı tarafın hesap numarası, banka şube kodu, adı soyadı gibi bilgileri girmek gerekiyordu. Bu ise hatalı işlemlerin yapılabilme olasılığını arttırıyordu. Bu sistem ile sorgulaması yapılan kişiye ait ıban numarası yanlış ise daha en başından transfer işlemi gönderici kişi veya banka tarafından gerçekleştirilemez. Iban numarası sayesinde banka müşterisi eft ve havale gibi işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Her hesaba ait ıban numarası muhakkak vardır. Vadeli hesaplar,altın,euro,dolar ve vadesiz hesapların tümünün ıban numarası vardır. Sadece kredi kartlarına ait ıban numarası olmaz, bu hesaba para transferi yapılacağı zaman kart üzerinde yer alan 16 haneli kart numarasının girilmesi gerekmektedir. Para transferlerinde karşı tarafın ıban numarası ile ad soyadının yanlış işlem yapılmaması için mutlaka doğru girilmesi gerekmektedir.

Albaraka türk 31 yıllık bankacılık geçmişi ile finansal sektörde faizsiz bankacılık anlayışıyla hareket ederek parasal döngüye katkı sağlamıştır. Avrupa birliği ülkelerinde uygulanan uluslararası hesap kodu olan ıban numarası sayesinde banka müşterisi hesabıyla ilgili para transferlerini kolaylıkla hızlı bir şekilde yapacak ve hata payını en aza indirecektir

 

Bir önceki yazımız olan Abank İban Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ