Eft Nedir - Eft Saatleri

Aracın Kaza Değer Kaybını da Sigorta Ödüyor

Bazen lüks bazen ihtiyaç dahilinde edinilen araçlar trafikte yaşanabilecek bir kaza halinde aracın değerinde piyasa değerinin bir hayli altında düşüş gerçekleştiriyor.

Araçlarda oluşan hasarlar genel itibarı ile  kasko sigortası kapsamında olup tamir ve onarım giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Araçta oluşan hasar onarılsa da orjinal parçalar olmadıkları için araç kaza yapmadan önceki değerinde değildir. Kasko şirketi ile yapılan sözleşmede ek teminat verilmesi ve araçta kaza sonrası oluşabilecek değer kaybı ile ilgili tüm masrafları üstleneceği belirtildiyse aracın maddi değerinde düşüş yaşanmayacaktır. Kasko şirketi bu değer kaybını ödemezse kazaya taraf olan kusurlu kişiye gidilir. Bu kişi kazada kusuru olmadığını ispatlayamazsa değer tespiti davası açılır. Bu davaya mahkeme bilirkişi atar ve bu bilirkişi davaya kusurlu taraf olarak dahil olan kişinin gerçekten kusur durumu var mi onu araştırır. Daha sonra ,araçta meydana gelen kaza ilk yapılan kaza mi yoksa daha önce geçirilmiş bir kaza varmı ona bakılır. Eğer davacı tarafın ikinci kazasıysa o zaman dava düşer. Zaten daha önce değer kaybına uğramış bir araçsa bir zarar sözkonusu değildir. Bilirkişi değer kaybı yönünde bir karar vermişse, davacı taraf kusurlu olan tarafa tazminat davası açarak araçtaki değer kaybının tazminini isteyecektir.

Davada zaman aşımı süresi varmıdır?

Burada davacı tarafın olayın olduğu tarihten itibaren iki yıllık bir dava açma süresi vardır. Bu araç değer kaybı davası 10 yıl boyunca açılmazsa olay zamanaşımına uğrar ve dava sözkonusu olmaz.Yargıtayın aracı, kusuru olmadan zarar gören lehine verdiği bir değer tespit davasında ,karşı tarafa tazminat ödeme yükümlülüğü vermiş ve bu durumu yaşayan kimselere de emsal teşkil etmiştir. Türk ticaret kanunu, borçlar kanunu ve poliçe sözleşmelerinde oluşabilecek değer kayıplarının kusurlu olan taraftan istenebileceği yönünde kanun maddeleri bulunuyor. Ayrıca bu değer kaybı zorunlu trafik sigortasınında kapsamında yer alıyor. Ancak uygulamada sigorta şirketleri özellikle üst model araçların kaza sonrası oluşan değer kaybını karşılamak istemiyorlar.

Araçlarda değer düşüşü yaşatan şeyler;kilometresi,modeli,kaza durumu  gibi hallerdir. Kişinin iradesi dışında meydana gelen hadiseler mahkeme kanalına rücu edildiğinde Yargıtayın kararı da örnek gösterilerek uğranılan zarar kusurlu taraftan tazmin edilir.

Bir önceki yazımız olan Senetle Araba Alınır mı? başlıklı makalemizde senet araba, senetle araba ve senetle araba alma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ