Eft Nedir - Eft Saatleri

Arsa Kredisi Veren Bankalar

İnsanların değişik ihtiyaçlarına yönelik olarak, birçok banka pek çok farklı kredi ürününü müşterilerinin kullanımı için sunmaktadırlar. Bankaların sunduğu bu finansal ürünlerin tamamen müşterilerin ihtiyaçlarına göre farklı faiz, ödeme vadesi ve miktarları bulunmaktadır. Bu finans ürünleri arasında vade ve miktar olarak en yüksek değerlere sahip olanlar taşınmazlar veya gayrimenkul kredisi olarak adlandırılan kredilerdir. Bu ürünler konut, tarla, arsa vb gibi ürünlere yönelik olarak servis edilmektedirler. Gayrimenkul kredileri portfolyosünde pek çok bankanın arsa kredisi bulunmaktadır. Bu krediler, imarlı arsa alacaklara kullandırılan hizmetler arasında yer alır. Yine, imarlı arsaların ipoteklenmesi karşılığında, arsa sahiplerine ihtiyaç kredisi hizmeti de sunulmaktadır.

Hangi bankalar arsa kredisi vermektedir?

Ülkemizde arsa almak isteyen vatandaşlara kredi veren bankalar arasındaki tek kamu iştiraki, TC Ziraat Bankası iken, özel teşebbüs destekli Akbank, Kuveyt Türk, Citibank, Albaraka Türk, Şekerbank, Türkiye İş Bankası ve Türkiye Finans Banktır. Arsa kredilerini özel teşebbüs destekli bankalar arasında bulunan katılım bankalarının vermesi daha sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. TC Ziraat Bankası 36 ay, Türkiye Finans ise 84 ay vade sınırlaması koyarken, geri kalan bankalar 120 aya varan vade fırsatları sunmaktadırlar.  Arsa kredisi almak için başvuran kişilere zorunlu hayat sigortası yapılırken, devlet kesintisi olarak ekstra %20’lik devlet kesintisi uygulanmaktadır. Bu kesintiler %15 KKDF ve %0 ile %5 arasında değişen oranlarda BSMV’den oluşmaktadır.

Arsa Kredisine Başvururken Hangi Belgeler Gerekir?

Arsa kredisine başvururken gereken belgeler şunlardır:

-Arsa Tapusu

-Kimlik Fotokopisi

-İkametgah adresi

-Aylık gelir bildirimi (maaş bordrosu, vergi kaydı vs.)

Bu belgelerle bankaya başvurmanız halinde işlemleriniz hemen başlatılacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı makalemizde Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?, Kredili Mevduat Hesabı Nedir? ve Neden Kredili Mevduat Hesabı Açmalıyım? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ