Eft Nedir - Eft Saatleri

Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notu, kişi ve kurumların finansal karnesi niteliğinde olup bankalarla olan münasebetin ilerleyişi ,kaynak kullanımı ile ilgili olumlu ve olumsuz tabloları ortaya koyan önemli bir veridir. Kredi ve kredi kartları, çek senet gibi kıymetli evraklar ile fatura ve diğer ödemeler konusunda yaşanan sıkıntılı süreçler bu notun seyrine etki eden öğelerdendir.

Bankalardan sağlanan kaynaklar kendileri için belirlenen vade ve son ödeme tarihlerinde geri ödemesinin yapılması gereken değerlerdir. Bu tarihler konusunda ortaya çıkan sapmalar kredi kartlarında borcun ödenmeyen kısmına merkez bankası tarafından belirlenen en yüksek faiz oranı üzerinden yansıyacaktır. Akdi faiz de denilen bu faiz miktarı ödenmeyen kısma %2,02 olarak yansıyacaktır.

Asgari ödemenin kredi notunu düşürme durumu nedir?

Kredi kartlarının dönem borcuna ait olan kısmının asgari miktar ödemesinin yapılması kredi notu üzerinde düşürücü etki yapmaz. Fakat bunun da belli kuralları vardır. Kredi kayıt bürosu verilerinde asgari tutarın ödenmesi ödemenin yapıldığı anlamına gelmekte fakat kayıtlarda borç fazlalığı halinde görülmektedir. Burada önemli olan konu mevcut gelirin ilgili borcu karşılayacak seviyede olmasıdır. Bir de dönem borcunun  ödenmeyen kısmına işletilecek faiz durumu var ki o da merkez bankası tarafından her üç ayda bir açıklanan akdi faiz oranı üzerinden hesaplanır.

Kredi kartları için belirlenen asgari ödeme tutarları ne kadardır?

0 TL – 15.000 TL 30
15.001 TL – 20.000 TL 35
20.001 TL ve üzeri 40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl 40

 

Tablodan da anlaşılacağı gibi dönem borcuna isabet eden kısmın belirli bir yüzdesi kredi kartına ait asgari ödeme tutarını vermektedir. Örneğin 3.000 lira kredi kartı borcu olan biri tabloda ilk sırada yer alan 0-15.000’lik dilimde  yer alır ve borcun  en az %30’luk kısmını ödemek durumundadır.

Kredi kartlarında 60 günlük sürenin dönem borcu ödenmeden doldurulması kartın kullanıma kapatılmasına 90 günlük sürenin de yine ödeme yapılmadan doldurulması icra ve haciz süreçlerini başlatacağı unutulmamalıdır. Yani sorun sadece asgari miktar ödemesinin kredi notu üzerindeki etkisi değil bunun kart blokajı ve ilerleyen zamanlarda da haciz süreçlerini başlatacak olmasıdır.

Kart borcunun asgari miktarının ödenmesi kredi notunda düşüşe neden olmaz fakat söylendiği gibi gelirin borcun geri kalan kısmına yeter düzeyde olması kayıtlardaki borcun fazla görünmesi olumsuzluğunu bertaraf edecektir. Kredi kartları ile yapılacak harcamaların gelir ile orantılı olarak yapılması ödemeler konusunda sorun yaşanmasının önüne geçecektir. Limit belirlemesi, arttırılması gibi işlemler bozuk finansal yapıyı önlemek adına dikkat edilmesi gereken konulardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borçlarımı Ödedim Kredi Notum Ne Zaman Düzelir? başlıklı makalemizde Kredi notu borçlar ödendiğinde hemen düzelir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ