Eft Nedir - Eft Saatleri

Atm den 3 kez Şifreyi Yanlış Girdim

Banka kartı veya kredi kartınızla alışveriş yaparken karta ait şifreyi üç kere hatalı girmeniz kartınızın bloke olmasına nede olacak ve bu durum düzeltilene kadar da kartınız kullanıma kapatılacaktır. Karttaki blokenin kaldırılması için her bankanın belirlediği farklı prosedürler bulunmakta fakat durum genellikle sms, internet bankacılığı veya banka şubeleri yoluyla düzeltilebilmektedir

Kredi kartları ve banka kartları hayatı kolaylaştıran, nakit para yerine geçebilme özelliğiyle tek kartla pekçok işlem yapabilme imkanı tanıyan ürünlerdir. Fakat kartlara ait belirlenen şifrenin yanlış girilmesi kartınızın cihaz tarafından bloke edilmesine neden olur. ATM’ler  Bu format üzere çalışıp bu sistem üzerine kurulmuşlardır .

Karta ait şifrenin yanlış girilmesi ile karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir?

Şifrenin yanlış girilmesi ile bloke olan kartın yeniden işlevsellik kazanması karta ait şifrenin doğru şekilde hatırlanarak tekrar girilmesi ile gerçekleşmez. Bunun için, yine bankaya ait telefon bankacılığı sistemini kullanarak yeni şifre belirleme işlemi tamamlandıktan sonra kart kullanıma açılır.

Karta ait yeni şifre oluşturulurken hangi güvenlik adımları uygulanır?

Banka kartlarına ait yeni şifre oluşturma işlemi sırasında sistem sizden, kartın size ait olduğundan emin olabilmek için anne kızlık soyadının ilk iki harfi veya soyadın içinde farklı hanelerde yer alan harfleri ister. Bunun yanında güvenlik kodu da yine bankanın talep ettiği bilgiler arasındadır. Güvenlik kodu kartların arka tarafında yer alan bir numaradır ve kartın bu kişiye ait olduğunu gösteren bir bilgidir.

Bloke olan kartınıza ait yeni şifre oluşturma işlemi gerekli adımlar doğru uygulandığında oldukça basittir. Bankaların internet siteleri de size bu konuda oldukça yardımcı olmakta birkaç adımda yeni şifre oluşturmanıza imkan tanıyarak kartın üzerindeki bloke ortadan kaldırılmaktadır.

Bankaların kartlara yönelik blokaj kaldırma uygulamaları birbiri ile benzerlik gösteren yapıda olup genellikle anne kızlık soyadı ve güvenlik kodu bilgileri talep edilmektedir. Telefon,internet,sms,banka  şubeleri vasıtalarından birini kullanarak kartınıza ait blokajı kaldırabilir yeni oluşturduğunuz şifre ile kartınıza yeniden işlerlik kazandırabilirsiniz .

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? başlıklı makalemizde kredi kartı limiti maaşın kaç katı ve maaşın kaç katı limit hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ