Avukata Giden Kredi Kart Borcunu Yeniden Taksitlendirme

Kredi ve kredi kartlarına ait olan borçlar süreleri içinde ödenmediklerinde kendilerine ait yasal süreçleri başlatarak daha sorumlu hale gelmektedirler. Bunlardan idari takip aşamasını başlatacak olan  90 günlük gecikmenin hemen ardından, yasal takip ise 7 günlük idari takip aşamasının bitmesinin ardından başlayacaktır. Yasal takip aşamasına gelmeden idari takip aşamasında iken gerçekleşen borçlar avukatla yapılan karşılıklı görüşmeler ile uzlaşı noktasına getirilirse haciz ve icra süreçlerinin devreye girerek kredi notu gibi finansal hayatı etkileyen etmenlerin fazla zarar görmeden çözümlenmesine neden olacaktır.

Kredi kartlarına ait olarak borcun avukatlık bir aşamaya gelmesi için 3 dönem kuralı gereği 90 günlük yasal sürenin bitiminin beklenmesi gerekmektedir. Bunun için iki dönem üst üste yani 60 günlük süre içinde ödenmeyen borçlar karşı tarafa borcun ödenmesi için çekilecek ihtarnameler ve üçüncü dönem sonu da idari ve yasal süreçleri başlatacak etki yapacaktır.

İdari takip sürecinde banka ile uzlaşı nasıl sağlanır?

90 günlük sürenin sona ermesinden sonra başlayan idari takip sürecinde banka ile  banka müşterisi arasında yeni bir 7 günlük süreç başlar. Bu süre zarfında banka tarafından kredi kartı borcuna  yeniden yapılandırma ve yeni bir ödeme planı oluşturularak banka müşterisinin onayına sunulur. Bu yeni ödeme planını kabul etmek bu sürecin arkasından gelişecek olan yasal takip sürecini bertaraf edeceğinden idari takip sürecini doğru değerlendirmek önemlidir.

Yasal takip sürecinin finansal durum üzerine etkisi nedir?

İdari takip sürecinde banka ile uzlaşma sağlanamazsa dosya avukata teslim edilmiş ve yasal takip süreci başlamış demektir. Bu aynı zamanda kara liste olarak bilinen tüm finansal yaşamı olumsuz etkileyen bir süreci başlatarak bankalarla yaşanacak gergin bir dönemin habercisidir. Dosya avukata verildikten sonra avukat ile yapılacak karşılıklı istişareler de çözüm getirebilir. Bu aşamada bankanın size sunduğu ödeme planını kabul edebilir ve avukatın icra müdürlüğünde başlatacağı icra ve haciz süreçlerini durdurabilirsiniz.

Kart borçlarının yeniden yapılandırılması ne demektir?

Kredi  ve Kredi kartı borçlarına ait ödenemeyen kısım  borçlu olunan banka tarafından veya ihtiyaç kredisi başlığı altında kredi alınabilecek olan başka bir bankaya borç transferi yapılarak sağlanabilir. Kredi kartlarına ait gecikme faizinin yüksekliği ve ihtiyaç kredilerine ödenecek olan faiz miktarı karşılaştırıldığında borcun kapatılması için alınacak bir ihtiyaç kredisinin ne kadar akılcı olduğu daha iyi anlaşılacaktır.O nedenle kart borçlarınız varsa günlük işleyecek olan bu faiz yükü yerine %1 %1,15 gibi alabileceğiniz ihtiyaç kredisi ile bu borçları gelirinize göre belirlenecek aylık taksitler ve vade süreleri ile ödeyebilirsiniz.

Kredi kart borçlarının 3 dönem üst üste ödenmemesinden kaynaklanan ve dosyanın avukatlık bir aşamaya gelmesine neden olarak kredi notu gibi finansal karne niteliğinde olan ekonominiz hakkında özet bilgi sunan veriler de bu durumdan olumsuz  etkilenir. Bu süreçten uzak kalabilmek için 7 günlük idari takip sürecini iyi değerlendirmek veya kart borçlarına ait olan tutarın asgari miktarını ödeyerek geri kalan kısma faiz işlemesine razı gelmek olacaktır .Borcu farklı bir bankadan alınacak ihtiyaç kredisi ile yeniden gelire uygun taksitler haline dönüştürmek de yapılabilecekler arasında sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kart Borcundan Nasıl Kurtulurum? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ