Eft Nedir - Eft Saatleri

Bank Asya İban Sorgulama Öğrenme

Bankalar üzerinden gerçekleşen para transferi işlemlerini kolaylaştırılan IBAN banka üzerinde hesabınızı rakamsal olarak ifade eden benzersiz bir numara dizisidir. Her banka müşterisi için özel olarak üretilen IBAN numarası havale ve EFT işlemlerinde ek bir bilgiye ihtiyaç duyulmadan işlem yapılmasını sağlamaktadır. Iban tanımlama sistemine geçişten önce hesaplar arası gerçekleşen havale ve EFT işlemlerinde bankanın ismi , bankada bulunan hesabın bağlı olduğu şube kodu , hesap numarası , alıcı ismi , alıcı telefonu gibi bazı ek bilgilere ihtiyaç duyulurken Iban sistemine geçişten sonra sadece 26 haneli Iban kodunu kullanmak yeterli olmaktadır.

Iban numarası numaranın başında bulunan Türkiye kodu TR ile beraber 26 haneden oluşmaktadır. TR’den sonra gelen 2 hane kontrol basamağıdır.Sonrasında gelen 5 hane banka kodunu temsil eder ,sonra gelen numaralar ise hesap numarasıdır.Hesap numarası 9 haneden sonra kalan haneleri doldurmaz ise araya “0” rakamları eklenerek 26 hane oluşturulmaktadır.

Katılım bankacılığının bilinen isimlerinden biri Bank Asya ‘da iban uygulaması kolaylığından her banka gibi  müşterini yararlandırmaktadır. Iban bilgisini banka şubelerinden hesap cüzdanı aldığınızda bu defterde bulunan hesap bilgileri alanından öğrenmeniz mümkündür.Hesap cüzdanının en üst tarafında isim soy isim bilgilerinin alt kısmında hem hesap bilgileri detaylı olarak bulunur hem de Iban numarası yer alır.

Bank Asya Iban numarasını öğrenmek için sadece şubeden destek alınmamaktadır.Bank Asya telefon bankacılığını aradığınız zaman hesap bilgileri adımı üzerinden tuşlama yaptığınızda hesap bilgilerini sesli yanıt sistemi üzerinden okunmaktadır.Sesli yanıt sisteminde Iban bilgisinin tamamen okunmaması halinde müşteri temsilcisine bağlanarak Iban bilgisini öğrenebilirsiniz.

İnternet bankacılığı menüsünde ise hesap bilgileri alanında hesabın bağlı bulunduğu şube kodu , hesap numarası gibi bilgilerle beraber Iban bilgisi görüntülenmektedir.

Kısaca Bank Asya’da bulunan hesabınızın Iban numarası tüm bankacılık kanallarından öğrenilebilen bir bilgidir.Bank Asya’nın internet sitesinde bireysel şubeye girmeden ya da belirtilen kanallardan talep edilmeden dahi Iban bilgilerine  ulaşabileceğiniz bir hesaplama modülü Bank Asya müşterilerinin en kısa yoldan Iban numarasına ulaşmasına olanak sunmaktadır. http://www.bankasya.com.tr/bireysel-iban-hesaplama.aspx linki üzerinde bulunan şube kodu ve hesap numarası alanları doldurarak Iban bilgisine ulaşılmaktadır.Havale EFT yapılacak durumlarda karşı taraftan sadece hesap bilgisini alarak aynı sayfa üzerinden para gönderilecek kişinin de Iban bilgisine ulaşmak mümkün olmaktadır.

bankasya iban sorgulama

Bir önceki yazımız olan İş Bankası İban Sorgulama başlıklı makalemizde iban öğrenme ve İş Bankası Iban No Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ