Banka Borcu Ödeyenin Sicili Ne Zaman Düzelir?

Bankalar her ticari kuruluşun hedeflediği gibi kar maksimizasyonu sağlamak amacında olup elde ettiği veriler ışığında riskli buldukları müşteri grubuna banka ürünlerini kullandırma isteği ve arzusunda olmayacaktır.90 günlük kredi borcu ödeme süresini geçiren gerçek ve tüzel kişiler risk merkezi tarafından bankanın gönderdiği veriler ışığında  kayda alınır ve kredi kayıt bürosu tarafından da puanlanarak kredi notu oluşturulur.

Kredi notu 1400 ve altında olanlar bankaların kredi kullanımına sıcak bakmadığı  ve  riskli kabul ettikleri müşteri grubunda yer alırlar. Kredi kayıt bürosunun findeks notu adını verdiği kredi notu 1 ila 1900 arasında yer alan bir puan sistemi ile çalışır. Müşterilerin puanı 1900 basamağına ne kadar yakınsa o ölçüde banka kaynaklarını uzun vadeli ve yüksek meblağlı kullanabilme hakkına sahip olurlar. Banka takip süreci içine girerek yeniden  yapılandırılıp ödemesi yapılan borçların kredi notunu olumlu seyir haline getirmesi beklenemez. Zira ortada ödeme süresi geçirilmiş temerrüde düşülerek  faiz uygulaması yapılmış ve akabinde takip sürecine muhatap olmuş bir müşteri profili vardır. Finansal bakış bu  yaklaşımı gerektirmekle birlikte bankacılık sektöründeki rekabet ve pastadan pay alma isteği farklı uygulamaları da beraberinde getirir.

Bankalar ,adına kara liste de denilen güven vermeyen riskli müşteri grubuna aynı mesafede durmaz. Kendi bankacılık prensip ve politikaları, müşteri analizi ve risk değerlendirmesi alınacak kararda farklılık yaratabilir.O nedenle sicili kötü olan her müşteri her banka için aynı şeyi ifade etmez .

Hangi uygulamalar kredi notunu olumlu yönde etkiler?

  • Bankalara olan kredi borcunuzu tamamen ödemelisiniz.
  • Düzenli gelirinizin yatacağı bir hesap açarak fatura ödemlerini bu hesaptan yapmalısınız. Eft ,havale gibi işlemlerinizi bu hesaptan gerçekleştirin
  • Kısa vadeli hesap açtırın ve vade dolduğunda hesabı kapatın
  • Kredi kartı talebinde bulunun ve yüksek limitli olmamasına dikkat edin. Buradaki amaç ödemelerini düzenli yapmanız ve bankanın güvenini kazanıp kredi notunuza olumlu yansımasını sağlamak olacaktır.
  • Yeniden vadeli hesap açın ve bu defa daha uzun vadeli ve yüksek miktarlı olsun
  • Kredi başvurusu yapın ve Kısa sürede tüm borcu kapatın. Örneğin 12 aylık krediyi 2-3 ay gibi bir sürede kapatarak ödemesini tamamlayın
  • Ödemeleri mümkün olduğunca kredi kartınız ile yapın ve son ödeme tarihi gelmeden kart borcunu ödeyin

Bu şekilde hareket planı hazırlayıp uygulandığında kredi notunuz olumlu yönde etkilenecek ve bazı bankaların kredi başvurunuza olumlu yanıt vermelerine vesile olacaktır. Bankalara olan borçlarınızı ödemeniz kredi notunuzu başka bir deyişle sicilinizi düzeltmez. Bunu  ancak finansal taktikler geliştirip güven ortamı sağlayarak kazanabilirsiniz. Aksi taktirde sicil, kayıtların 5 yıl süre ile saklandığı kredi kayıt bürosu verilerinden bu sürenin dolmasının beklenmesi ile  temizlenir. Başka bir yol ise hükümetin belirli aralıklarla yaptığı sicil affıdır. Bu da kredi kayıt bürosunda  yine 5 yıl boyunca yer alan sicil kayıtlarının borcun kapatılmasıyla silinip bankalarla olan ilişkilerin yeniden başlamasını sağlar.

Görüldüğü gibi gecikmeli olarak ödenen borçların sicil üzerinde hiçbir tesiri olmadığı gibi bankalar açısından da pozitif seyir yaratamaz. Sicil üzerinde olumlu etkisi olan şey zamanında ve tam olarak yapılan ödemelerdir. Bankaya yatan düzenli geliriniz üzerinden hesabı hareketlendirmek  başlangıç noktası seçilmeli diğer uygulamalarla da sicil kaydınızı ve kredi notunuzu arttırma yollarını aramalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicilinde Sorun Olanlara Kredi Verenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ