Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabı açan bir müşteri, iki adet hesap numarası edinmektedir. Bu numaralardan ilki, vadesiz hesap olarak da adlandırıla ve sadece para transferi, maaş yatımı ve diğer ürünlerin herhangi bir şekilde getirisi olmayan hesap türündedir. İkinci hesap numarası ise, belirli bir dönem için bankaya yatırılan paranın döviz, TL veya altın gibi mal varlıklar üzerinden kazanç sağlanması prensibi ile çalışan vadeli hesaplara ait olan numaralardır.

Banka Hesabınızı kapatmak istemeniz halinde başvurabileceğiniz birden fazla yöntem vardır. Bu yöntemleri kullanarak hem vadeli, hem de vadesiz hesaplarınızı kapatabilirsiniz. Banka hesabı kapatmak için telefon bankacılığı hizmetini kullanmak ya da şubeye giderek bireysel başvuruda bulunmak gerekir. Telefon bankacılığıyla hesap kapattırmak belli şartları gerektirebilen ya da bankaların tercihine göre sunulan bir seçenektir. Eğer bankanız telefon bankacılığı ile hesabınızı kapatmanıza izin veriyorsa bankanızın müşteri hizmetleri çağrı merkezini arayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızın çağrı merkezi numarasını bilmiyorsanız sitemizin arama motoruna banka adını yazdıktan sonra müşteri hizmetleri çağrı merkezi numarası yazarak arama yapabilir, aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

Banka şubesinden hesabınızı kapatmak isterseniz gişe işlemlerinden sıra numarası alarak, işlem sıranız geldiğinde banka görevlisine hesabınızı kapatmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bunun ardından banka çalışanı size hazırlanmış olan dilekçeyi ve hesabınızda kuruşlar varsa bu kuruşların hesap işletim ücreti olarak bankada kalmasını kabul ettiğinizi beyan eden evrakları doldurtup imzalatır. Vadeli işlemlerde de aynı durum geçerlidir. Hesaba yatırmış olduğunuz parayı zamanından önce çekmeniz halinde benzer evraklar doldurmanız istenir, ardından da dilekçe örneğini doldurup banka görevlisine vererek hesabınızı kapatabilirsiniz. Banka hesabınızın kapatılmasının ardından hesabınızla ilgili tüm ilişikler kesilir, varsa hesaba bağlı otomatik ödeme talimatları gibi hizmetler de doldurduğunuz evraklar uyarınca durdurulur.

Bankanın Genel Müdürlüğü’ne yazılan Banka Hesap Kapama Dilekçe Örneği aşağıdadır.

…………………………………..Bankası Genel Müdürlüğü’ne;

 

Bankanızın, ……… şubesinde bulunan …………. numaralı banka hesabımın kapatılması konusunda gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad – Soyad

İmza

Tarih

TC Kimlik No

Adres:…………………….

Cep Tel:……………………….

Bankanın bağlı olunan şubesine yazılan Banka Hesap Kapama Dilekçe Örneğiaşağıdadır.

…………………………. Ankara Şubesi’ne;

Bankanızın ………………..numaralı müşterisiyim.  Banka ve şubenizde açtırmış olduğum ………./  Ankara ………………….IBAN numaralı hesabımın ve bu hesaba bağlı ek hesapların kapatılmasını istemekteyim.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad – Soyad

İmza

Tarih

TC Kimlik No

Adres:…………………….

Cep Tel:……………………….

Bir önceki yazımız olan Arefe günü bankalar kaça kadar açık 2015? başlıklı makalemizde arefe günü bankalar açık mı, bankalar kaçta kapanacak arefe günü ve bugun bankalar açık mı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ