Eft Nedir - Eft Saatleri

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka müşterilerinin borçlarını geciktirmeleri yada ödememeleri sonunda borçlarından ötürü bankalar nezdinde riskli gruba girmeleri durumuna kara liste adı verilmektedir.Kara listeye giren banka müşterileri 5 yıl süre ile yeni banka kredisi yada kredi kartı alamaz ve 5 yıllık süreçten sonra da yeni başvuru süreçlerinde red durumları ile karşı karşıya kalabilirler. Özellikle unutulan borçlarda sıkça görülen bu durum düzenli takip süreçleri olmadığı sürece sor yönetilmektedir.Hele ki iletişim bilgileriniz güncel değilse unutulan küçük meblalı bir borç dahi banka müşterilerinin kara listeye girmelerine neden  olabilir.

Bankalar nezdinde kara listede olup olmadığını öğrenmenin bir çok yolu bulunmaktadır.Bu yollardan en basiti herhangi bir bankanın müşteri temsilcisi ile görüşmektedir.Banka temsilcileri herhangi başvuru işleminde kara listede olup olmadığınız bilgisine ulaşabildiklerinden ötürü bankadan bir ürün talebinde bulunarak kara listede olup olmadığınızı öğrenmeniz mümkün. Bu işlemde eğer bir ürün başvurusunda bulunduysanız herhangi bir ücretlendirme olmaksızın bilgiyi öğrenebilirsiniz.Ancak detaylı bir inceleme için banka şubeleri sizden işlem ücreti talep edeceklerdir.

Son dönemde kişilerin geçmiş ödeme bilgilerinden oluşturulan ve kara listede olunmasa dahi risk durumu , kredi puanı gibi bilgilerin etraflıca görülebildiği Findeks sistemi ise kara liste durumunuzu sorgulayabileceğiniz bir diğer kanaldır.Findeks sistemi üzerinde sadece kara listede olup olmadığınız bilgisini değil hangi borç nedeniyle kara listeye girdiğiniz , bu borcun ödenim ödenmediği , hangi tarihte kara listeye girdiğiniz gibi detaylı bilgileri de öğrenmeniz mümkündür. Bankaların aldıkları işlem ücretlerinin yanında çok daha düşük ücretlerle bankalarda ki finansal durumunuzu öğrenebileceğiniz kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulan  Findeks mali durum analiziniz rahatlıkla edinebileceğiniz bir kanaldır.

Kara liste durumunuzu öğrenebileceğiniz bir başka kanal ise biraz daha uzun vadede cevap alabileceğiniz bir kanal olsa da herhangi bir ücret talep etmeden size bilgi verebilecek olan merkez bankasıdır.Merkez bankasına talebinizi açık bir dille TC kimlik numaranızı belirterek , kimlik fotokopinizle beraber iletmeniz halinde size posta yolu ile durumunuzu belirten bir geri dönüş yapılacaktır.

Teknolojinin oldukça ilerlediği günümüzde kredi kullanım detaylarınızı ve kara liste durumunuzu sorgulayabileceğiniz en kolay ve detaylı kanal Findeks sistemi olsa da diğer yöntemlerden biri de kara liste sorgulaması yapmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan TekstilBank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama başlıklı makalemizde 444 00 50 basvuru, kredi kartı kaç günde gelir ve TekstilBank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ