Eft Nedir - Eft Saatleri

Banka Nasıl Haciz Yapar?

Zamanında ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları alacaklı veya vekil tayin edilen kişi tarafından haciz aşamasına getirilerek borç tahsilatı gerçekleştirilir. Tüketici kanununda kredi ödemesi gecikmiş olan borçlar belirtilen süreler dahilinde ödenmediğinde gerçekleşecek olan haciz icra müdürlüğü tarafından yürütülerek uygulanacaktır.

Kredi  ve Kredi kartı borçları kendileri için belirtilen 90 günlük süre sonunda takip aşamasına gelerek borçluyu daha zor bir duruma sokar .90. günün sonunda başlayan 7 gün içinde banka ve banka müşterisi arasında bir mutabakat sağlanamazsa  yani bankanın yeniden yapılandırdığı  borç banka müşterisi tarafından kabul görmezse yasal takip süreci başlayacak ve dosya avukat aracılığıyla yürütülmeye devam edecektir. Avukat kanalı ile yürütülen dosya idari takip aşamasına benzer bir süreç geçirerek anlaşma sağlanmaya çalışılır. Hala bir netice alınamazsa bu defa icra müdürlüğüne borçlu veya vekil tayin edilen kişi tarafından  başvurular değerlendirilip borçluya yönelik ödeme emri düzenlenir. Bu ödeme emrine karşı 7 günlük süre zarfında ödeme emrinde belirtilen uygulamaların yapılması gerekir. Ödeme emrinde belirtilen şeyler; ilgili kuruma yapılacak ödeme, mal beyanında bulunulması veya bu borca yönelik itiraz şeklinde olacaktır. Bu aşamada başarılı bir sonuç sağlanamazsa alacaklı tekrar kuruma başvurarak borcun haciz yolu ile tahsil edilmesini  ve borçlunun menkul, gayri menkul veya üçüncü kişilerdeki hak ve alacaklarına haciz uygulaması ‘nda bulunulmasını ister. Ve bu aşamada haciz başlar.

Haciz uygulanacak olan mallar hangileridir?

Haciz uygulaması çeşitli yollar vasıtası ile yapılabilir. T.C kimlik numarası bilinen borçlu için UYAP üzerinden sorgulama yapılarak üzerine kayıtlı bir gayrimenkul varlığın araştırması yapılır. Bu aşamada bir mülk tespiti yapılırsa yine bu sistem üzerinden haciz işlemi gerçekleştirilebilir. Borçlu kişinin üzerine kayıtlı bir taşıtın varlığı POLNET üzerinden T.C kimlik numarası ile  sorgulama yapılarak araştırılır ve varlığı halinde aynı şekilde haciz gerçekleştirilir. Bir başka haciz uygulaması da borçlunun sgk kaydı sorgulandıktan sonra işyerine yazılan resmi bir yazı ile maaşın işveren tarafından haczinin gerçekleştirilmesinin istenmesidir.Maaş’a yapılan haciz gelirin4/1’lik kısmı üzerinden olup borçlu rıza gösterirse tamamına yönelik de haciz işlemi yapılabilir. Borçlunun  banka hesabı olup olmadığı bilinmiyorsa sorgulama yapılmalı biliniyorsa da ilgili bankaya resmi bir yazı yazılarak bu borca yönelik haczin yapılması istenir.Borçlunun  ev ve işyeri adreslerine yönelik te haciz gerçekleştirilebilecek olup ilgili yerlere icra memuru ile beraber gidilerek kanunda belirtildiği şekilde kişilerin asgari yaşamları için gerekli olan (yatak,koltuk,çamaşır makinesi,buzdolabı,bulaşık makinesi)  eşyalar dışındaki kısım için haciz işlemi gerçekleştirilir. Banka haciz işlemleri bu birkaç usul içinden istenilen tercih edilerek gerçekleşir. Genellikle maaşa yönelik haciz ev  ve işyerine yapılan haciz şeklinden  daha fazla uygulama alanı bulmaktadır. Borcun tahsiline yönelik bu işlemler(dava ve dosya masrafları)daha sonra borçludan tahsil edilmesi için kayıt altına alınmaktadır.

Bankalar tahsili gecikmiş kredi ve kredi kartı alacaklarını normal yollardan tahsil edemezlerse cebir yoluna başvurup borçlunun çeşitli mal ve gelirleri üzerinden haciz uygulaması gerçekleştirir. Bu yol borcu ödenmeyen banka kaynaklarının zararla sonuçlanabilecek etkilerini bertaraf etmek için başvurulan en son yol olup haczedilen değerler borcun tamamen kapanmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ