Eft Nedir - Eft Saatleri

Bankacılar Ne Kadar Maaş Alıyor 2016

Bankacılık sektöründe çalışanlar asgari ücretin 2016 yılında net 1300 TL’ye gelişinden sonra özel sektör ve devlet ‘te çalışan bankacıların maaşlarında artış yaşanmıştır. Yılbaşı itibarı ile verilen %10’luk zammında etkisiyle bankacı maaşları 1500 TL den 1700 TL miktarlarına kadar gelmiştir.

Bankacılık sektöründe en alt pozisyonda yer alan gişe memurundan en üst pozisyonda yer alan şube koordinatörüne kadar gerçekleşen maaşlar 1.300 ila 22.000 TL arasında değişen ücretlerde gerçekleşmektedir. Maaşlar kişinin çalıştığı bankaya göre değişen miktarlarda olabilmektedir. Örneğin gişe memurunun maaşı bir bankada 1300 TL iken başka bir bankada 1500 TL’ye çıkabilmektedir.

Bankacı maaşları arasında oluşan farkın nedeni nedir?

Bankacı maaşları arasında oluşan farklılıklar ilk olarak bankaların personel ücretleri yönünde geliştirdiği farklı politikalar ve bankanın şube veya merkezinde çalışıyor olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Örneklendirmek gerekirse garanti bankasında çalışan bir gişe memuru 1500 TL maaş alırken iş bankasında çalışan bir gişe memuru 1600 TL civarında maaş alabilmektedir. Bir de çalışanlara yıl içinde gerçekleşen kazançların dağıtılmasına yönelik alınan kararlarla ücretler belirli zamanlarda yükselişe de geçebilmektedir

Bankalarda çalışan personelin pozisyonuna göre aldığı maaş ne kadar?

Bile memuru olan kişiler bankalarda en düşük maaşı alan personel olmakta, müşteri temsilcileri de bu kişilere göre daha fazla maaş almakta 200 liradan 800 liraya kadar varan  fark iki maaş arasında gerçekleşebilmektedir. Yine bankalarda çalışan müfettiş, denetçi ve uzman yardımcısı olan kişiler de 2100 ila 6100 TL arasında maaş alabilmektedirler. Bu kişiler genellikle bankaların özel olarak düzenlediği sınavlarla alınmakta oldukları ve kalifiye özelliğe sahip olmalarından dolayı maaşları da farklılık göstermektedir. Üst düzey yönetici pozisyonunda yer alan şube müdürleri de 7100 ila 15200 TL arasında değişen ücretlerde çalışmaktadırlar. Bankacılık sektöründe en yüksek maaşı alan şube koordinatörleri 16.000 ila 22.000 TL arasında değişen miktarlarda maaş almaktadırlar .Bu ücretler ikramiye, mesai ücreti gibi eklemeler yapılmadan bankaların personelleri için 2016 yılında verilen maaş ödemeleridir.

Bankacılık mesleği toplum içinde saygın olarak kabul edilen meslekler arsında yer almakta ve alınan maaşlar devlet veya özel sektör bankaları arasında farklılık arz etmektedir. Özel sektör bankalar da kendi içlerinde değişken ücret politikaları benimseyerek çalışanlarına küçük miktarlarda da olsa farklı miktarlarda ödemeler yapmaktadırlar Bankacı maaşları asgari ücretin yeniden belirlenmesi ile taban ücrette artış yaşamış ve bu miktarın üzerinde ücretlerde çalışmaya başlamışlardır.

Bir önceki yazımız olan Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Kredi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ