Eft Nedir - Eft Saatleri

Bankadan Kredime İhtarname Geldi Ne Olacak Şimdi?

Bankalardan çeşitli ihtiyaçlar için kullanımı yapılan kredilerin geri ödemesinde sorun yaşandığında idari ve yasal süreçler devreye girer ve borç tahsili bu şekilde  yapılmaya çalışılır. Kredi ve  kredi kartı borçlarına yönelik 90 günlük yasal süre bulunmakta ve bu süre içinde ödenmeyen borçlar önce idari ardından yasal süreçleri devreye sokacaktır.90 günlük yasal süre 3 taksit dönemi şeklinde ifade edilmekte ve ilk taksit gecikmesinden itibaren banka tarafından borcun en yakın zamanda ödenmesi yönünde ikazda bulunulur. Bu ikaz noterden çekilen ihtarname şeklinde gerçekleşir .

Yasal sürenin bitiminin ardından 7 günlük idari takip süreci başlar. Bu süre iki tarafın yasal süreç başlamadan uzlaşı sağlanması için tanınmış olan süredir. Borcun yeniden yapılandırılması ve yeniden bir ödeme planına bağlanarak taksitlerle belli bir düzene kavuşturulması bu süreç içinde gerçekleştirilmeye çalışılır. 7 günlük süre sonunda iki taraf arasında uzlaşı sağlanamazsa yasal süreç başlayacak ve bu aşamada dosya avukata teslim edilerek yasal anlamda ne yapılması gerekiyorsa banka avukatı tarafından yerine getirilecektir .

Bankanın yasal takip sürecinde izleyeceği yol nedir?

Dosyanın avukata teslim edilmesinden sonra avukat ve borçlu kişi arasında uzlaşı süreci işletilmeye çalışılır. Fakat yine de bir neticeye varılmazsa avukat tarafından icra müdürlüğünden borcu 7 gün içinde ödemeniz yönüne ihtarname çekilir. Bu süre zarfında ödeme yapılır veya mal beyanında bulunulur. Kişinin maaşı varsa bu da bildirime konu edilir. Maaşın ödemeye konu edilmesi halinde 4/1’ilk kısım haczedilerek geri kalan kısım kişiye ödenir. Süre dolduğu halde ödeme gerçekleşmediyse kişinin ikramiye, maaş ve evindeki eşyaya kadar haciz işlemi uygulanır.

Bu süreçlere muhatap olmuş birinin finansal hayatı ne yönde etkilenir?

Kredi Borcu nedeniyle icra süreci yaşayan birinin kredi notu büyük bir düşüş yaşayacak ve bu durumu toparlamakta kolay olmayacaktır. Kredi notunun artık hayatın her alanında etkili olduğu düşünülürse finansal aktivitenin ivmesini olumsuz etkileyeceği kesindir.

Kredi kartı Borçları da kredi borçları gibi bir süreç mi yaşanır?

Kredi kartı borçları kredi borçlarında olduğu gibi bir sürece tabidir ve borcun haciz süreci ile tahsili yasal bir haktır. Yalnız kredi kartı borçlarını taksitlendirme kredi borçlarına göre daha kolay olmakta kredi borçları için icra ve haciz süreçleri başladıktan sonra kredi çekip bu borcu kapatmak daha zorlu bir hal almaktadır. Taşıt ve konut kredilerinde zaten ipotek durumu sözkonusu olduğundan alacak bu varlıkların paraya çevrilmesi ile karşılanacaktır.

Ödenmemiş kredi ve kredi kartı Borçları için kanunda belirtilen 90 günlük yasal sürenin bitiminden itibaren başlayan idari ve yasal takip süreçleri icra müdürlüğünden ihtarnamenin gelmesi ile sonuçlanacak ve daha zorlu bir süreç olan haciz ve icra aşamaları da beraberinde gelecektir. Bu süreçlere maruz kalmamak ve kredi notu ile ilgili olumsuz bir tablonun ortaya çıkması istenmiyorsa kredi ve kredi kartı borçlarının takibi sıkı yapılmalı ödeme sürelerinde aksamaya gidilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan World Kart Taksitli Nakit Avans Kampanyası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Suat dedi ki:

    Kartımı yapılandırılması yalnız iki taksit gecikti ihtarname geldi bir kısmını yatırdım geriye kalan kısmı 1gün sonra ödedim yeniden yapılandırılabilirmi

  2. serdar dedi ki:

    Türkiye Finans’tan kullanmış olduğum taşıt kredisinin 2 ay 3 ay ve 4 aya ait taksitlerimi ödeyememiş bulunmaktayım. Bunun karşılığından bana 12 Nisan’da noterden ihbarname geldi. Bende bunun üzeri 19 Nisan’da 2 ayın taksitini 31 Mayıs’ta 3 ayın taksitini yatırmış olup 4 ayın taksitini de 6 ayın 2’sinde görüşmüş olduğum merkezle 10 günlük bir süreç istemiş olup ve bu isteğimi onaylayarak bana mesaj göndermişlerdir. Fakat merkezle görüştüğüm halde dosyayı avukata vermekle birlikte aracıma yakalama emri çıkartıp evimin önünden çektirmişlerdir.
    bu ihbarnamenin 3 tasit 2 tasidini ödemmeme rahmen muccele düşürüebilirlermi

BİR YORUM YAZ