Eft Nedir - Eft Saatleri

Bankalarda Hesap Açma Yaşı Kaçtır?

Özellikle öğrencilerin sorguladığı bankalarda hesap açma yaşı yasal yaş sınırı olan 18 olarak belirlenmiştir.Ülkemizde 18 yaşını dolduran bireyler yasal olarak yetişkin kabul edildikleri için kendi başlarına banka hesabı açabilir ve bankacılık işlemleri yapabilirler.Ancak son dönemde 18 yaşının altındaki öğrenciler içinde burs çıkması yada velilerinin bu hesaplarda çocukları için yatırım yapmaları dolayısıyla  18 yaş altında bulunan kişilere de hesap açıldığı görülebilir.Bankalar özellikle öğrencilik işlemlerinde kolaylık sağlamak adına 18 yaş sınırına takılmaksızın tüm işlemlerin yapılamadığı hesapları velilerinin izni dahilinde açabilmektedirler.

18 yaşın altında olupta hesap açması gereken bir öğrencinin bankaya velisi ile başvurması gerekmektedir.Bu sayede velinin de imzası alınarak öğrenci için banka hesabı açılabilir.Bu konuda özellikle iş bankası öğrencilere bir çok kolaylık sunmaktadır.18 yaşında küçük olup ta çalışan kişilerin gereksinim duydukları hesaplar ise çalışma belgesi ile açılabilmektedir.Çalışılan kurumdan alınan bir çalışma belgesine istinaden yazılacak bir dilekçe ile banka şubesine başvurulduğunda bankalar 18 yaşından küçük olan bu çalışan kişilere hesap açabilirler.Çalışma belgesinin bulunması halinde veli imzasına gereksinim duyulmamaktadır.

Bankalarda 18 yaşın altında ki kişiler için açılan hesaplara ayrıca kolay kullanım için banka kartıda tahsis edilebilmektedir.Böylelikle hesap sahibi olup reşit olmayan kişiler bankaya gitmeden hesaplarına yatırılan ödemeleri ve tutarları kartları vasıtasıyla çekebilirler.

Bankalar 18 yaş altında hesap açmak isteyen banka müşterileri için özel hesap türleri çıkartmışlardır.İş bankası ilk imzam , Akbank exi26 , Vakıfbank junior bunlara örnek olarak verilebilir.Bu hesaplarda hesap işletim ücreti alınmadığı için öğrencilerin kullanımına uygun hesap olarak tanımlanabilirler. Ayrıca gene aynı hesapların hesap muadillerine sundukları aynı isimde banka kartları da bulunur.Tüm bu hesaplar için çalışma belgesi yoksa velinizle başvuruda bulunmanız gereklidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Visa Kart ile Master Kart Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizde master kart mı visa kart mı ve visa mı master kart mı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ