Eft Nedir - Eft Saatleri

Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Ödenmemiş kredi ve kredi kartı borçları, karşılıksız çek, bağ-kur ve ssk borçları, senet borçları gibi sebeplerle kredi notunda düşüş yaşayan kişiler bankalara yaptıkları kredi başvurularına olumsuz geri dönüşler alırlar. Güvensiz profilin ortaya çıkardığı bu durum bankalara yönelik atılacak bir kaç adım ile tekrar istikrar ortamı yaratabilir.

Kredi başvurusu olumsuz neticelenen kişiler zamana yayılacak olan bir süreç içinde finansal manevra yeteneklerini kullanarak eski durumu yeniden tesis edebilirler.

İstikrar ortamını sağlayacak hamleler nelerdir?

 • Bankaların mesafeli tutumuna neden olan borçları bir an önce kaptmalısınız.Borçlardan ötürü takip süreci yaşanıyorsa tümünü tek seferde ödeyerek kapatın
 • Elde ettiğiniz gelirinizin her ay bankada açtırılan bir hesaba yatmasını sağlayın
 • Ödemeler konusunda düzgün bir profil çizmek adına faturaları otomatik ödeme talimatı ile açtırılan bu hesaba yönlendirin
 • Para transferlerinizi banka hesabınızı etkin kullandığınızı ispatlamak adına bu hesaptan yapın.
 • Düşük limitli kredi kartı başvurusu yapıp Ödemelerini dönem borcunun tamamı üzerinden yaparak kapatın
 • Önce vade süresi kısa olan bir hesap açtırın daha sonra Bu hesabı kapattırıp vade süresi daha uzun olan başka bir hesap açtırın
 • Bu hesaba bağlı olarak kredi kartı başvurusunda bulunun ve kartın limitinin düşük olması ilk etap için önemlidir. Bu kartın ödemesini son ödeme tarihi gelmeden yapın.
 • Vadeli bir hesap açtırın ve vade süresi uzun olmasın vade dolduğunda bu hesabı kapatın  Sonraki aşamada vade süresi daha uzun olan başka bir hesap açtırın.
 • vade süresi kısa olan kredi başvurusu yapın. Kısa süre içinde Tüm borcu ödeyerek kapatın. borç erken kapama nedeniyle erken ödeme faizine muhatap olunmasına neden olsa da sorununuza çözüm olacak finansal hamledir.

Alternatif çözüm yolları da düşünülebilir mi?

Bankalardan alınması düşünülen kredi anlatıldığı gibi zamana yayılan bir süreç içinde çözüm bulabilecektir. Eğer nakdi ihtiyaç konusunda sözkonusu olan aciliyet bu süreci beklemeye müsait değilse o zaman farklı çözüm yolları denenebilir. Bunlar;

 • Eş,dost,akrabadan borç istenebilir.
 • İllegal bir yöntemdir ama tefeciden senetle borç para alınabilir.
 • Yine bir yakınının kredi kartı ile nakit çekim yapılabilir

Bankalara kredi başvurusu yaparken varsa üzerinize kayıtlı gayrimenkul alınan borca teminat olarak göstererek kredi temini sağlayabilirsiniz. Kredi notunun düşük olması bu tip kaynakların önünü tıkayıp bir dizi düzeltici hamle gerektirmektedir. Bunların hayata geçirilmesinin asıl sebebi bankalarla yaşanan gergin sürecin yatıştırılıp güven ortamının yeniden tesis edilmesidir. Acil nakdi ihtiyaç hali sözkonusu ise alternatif yollar denenerek çözüm bulunmaya çalışılır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ