Eft Nedir - Eft Saatleri

Bankaların Kredi Çekme Yaş Sınırı

Yaş sınırlaması krediler gibi ödemede yaşanacak sorunların finansal dengeler üzerinde etki yaratacak boyutta olması birtakım sınırlama ve tedbirleri de beraberinde getirir.Özelllikle 80 yaş sınırı bankalar için maksimum seviyedir. Bu sınırın üstü kredi temini açısından olumlu karşılanmaz. Emeklilere yönelik kredi tahsisinde 65 yaş ila 80 yaş aralığında yer alan müşteriler için değişen vade ve  faiz oranları ile kredi kullanımı yapılmaktadır.

80 yaş sınırı bankaların yaşlılıkla berabere gelen ölüm riskinin artışı olarak gördükleri bir yaş sınırıdır. Çoğu banka bu yaş üzerinde yer alan kişilere kredi temini konusunda çekinceli davranacak kredi vade sürelerinin yaşla beraber toplamının seksen sınırını geçmemesini isteyecektir.

80 yaş üzerine kredi veren banka var mi?

Aktifbank bankalar arasında 80 yaş sınırını geçen bankalardan biri. Bu banka ihtiyaç kredisi başlığı altında vereceği ve kanunlar gereği 36 ay ile sınırlandırılmış olan krediyi yaşa dahil etmemiştir. Dolayısıyla 80 yaşında olup kredi başvurusu yapmış olan biri vade süresi 3 yıl olan bir krediyi 83 yaşına kadar kullanabilecektir. Benzeri bir kredilendirmeyi denizbank ile Vakıfbank’ta yapıyor fakat bu bankaların vade süreleri ile yaş toplamının 80’i geçmemesi önkoşullardan arasında yer alıyor.

Yaş sınırı düştükçe kredi temini kolaylaşır mi?

Yaş sınırının düşmesi yani kişinin minimum 65 yaş sınırında yer alan bir aralıkta yer alması riskin düşük olduğu bir seviye olarak kabul edilir .kredi başvurusu için birkaç banka arasından en uygun faiz ve koşulları sağlayan bankadan kredi temini yapılır. Çoklu alternatifler banka müşterisinin bütçesine en uygun krediyi sağlaması  açısından önemlidir.

Kredi çekme yaş sınırı Bankalar arasındaki uygulama farklılıklarından ötürü değişiklik arzetmektedir.Bazı bankalar,65-75yaş aralığını sınır olarak kabul ederken bazıları da 80 hatta 83 yaşına kadar kredi tahsisi yapabilmektedir. Kredi tahsisi konusunda ki bu farklılığın ana sebebi bankaların yaşla beraber ölüm riskinin artması dolayısıyla takındığı çekinceli tavırdır. Düzgün ve düzenli bir geliri olan halk sınıfı bankaların dikkatini çekmekte ve her biri farklı faiz ,vade ve yaş sınırı politikalarıyla banka müşterisinin karşısına çıkmaktadır. Emekli vatandaşlar kendilerine en uygun kredi teminini yakalayabilmek için bu konuda iyi bir araştırma yaptıktan sonra karar vermeli ve kendisine en uygun koşulları sağlayan bankadan kredi talebinde bulunmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ertelemeli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ