Eft Nedir - Eft Saatleri

Bankaya Gitmeden Kredi

Bankaların kredi kullanımında bulunmak isteyen banka müşterilerine yönelik geliştirdiği hızlı ve pratik yöntemler zaman kısıtı yaşayan kişiler için alternatif bir çözüm yolu oluşturmuş ihtiyaçların bekleme yapılmadan karşılanması sağlanmıştır.

Bankalar için kredi üzerinden uygulanan faizler önemli bir kaynak kalemi oluşturmakta ve bunun devamlılığını sağlayacak seri uygulamalar geliştirilmektedir. Bunlardan biri sms ve internet bankacılığı vasıtasıyla kredi başvurusunda bulunmaktır. Bankaların müşterilerin şubeye gitme derdi olmadan sunduğu bu hizmet şeklinde cep telefonları ile kredi başvurusunda bulunulur .Bunun için tc.kimlik numarası, istenilen kredi tutarı, vadesi ve belgelenebilir gelirinizin (maaş bordronuzun) tutarını aralarda boşluk bırakarak ilgili bankanın sms adresine göndermelisiniz. İnternet bankacılığı yoluyla kredi başvurusunda ise; vereceğiniz bilgiler daha detaylı olup burada ki başvuru formunun  doldurulmasının ardından en son işlem olarak  kullanılabilecek kredi miktarı sistem tarafından iletilir. İşleyişin bu şekilde oluşu kredi alım hızına etki ederek internet bankacılığı yoluyla kredi başvurusunun yapılması bu yöntemin daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Bazı bankaların internet üzerinden yapılan başvuruya daha sonra sms yoluyla tekrar geri dönüş yaparak onay verdikleri de görülmektedir.

Sms ve internet bankacılığı ile kredi başvuruları nasıl değerlendirilir?

Bu vasıtalar üzerinden yapılan kredi başvuruları bir ön başvuru niteliğinde olup başvuran kişinin kredibilite ölçümü için kredi kayıt bürosu üzerinden risk raporu alınır ve talep edilen krediye uygunluk açısından değerlendirmeye tabi tutulur. Kişinin daha önce kullandığı kredilere yönelik zamanında ve tam olarak yaptığı ödemeler bu kredi talebinin yüksek ihtimalle olumlu sonuçlanmasına sebep olacaktır. Bankaların verdiği ön onay kredi başvurusunda bulunan kişinin daha sonra gelirini belgeleyen (maaş bordosu gibi)evrakla, ikamet belgesi ya da adınıza kayıtlı son 3 aya ait elektrik, su, doğalgaz, telefon faturalarla birlikte ilgili banka şubesine başvurması şeklinde son bulur. Kimi bankalar ön onaysız da cep veya internet şubesi üzerinden yapılan başvurulara olumlu cevap vererek istenen krediyi kişinin hesabına aktarabilmektedir. Bu bankalar ve hizmet uygulamalarından birkaçı Akbank hızlı para, Yapı Kredi paran hazır, Denizbank’ın  kredi Deniz’den isimli kredileri ön onay gerektirmeden kişilerin kredi notu üzerinden değerlendirmeye tabi tutularak bir karara varılması şeklinde gerçekleşir.

Bankaların kredi başvurusuna onay süresi ne kadardır?

Sms ve internet bankacılığı yoluyla yapılan başvurulara yanıt hızlı bir şekilde verilmekte başvuru anından itibaren yaklaşık 5 dakika içinde sonuç sms vasıtası ile tarafınıza bildirilmektedir

Kredibıll müşteri oluşunuz  kredi onayında birinci sırada yer alan oldukça önemli bir veridir.O nedenle kredi başvurusu yapılmadan önce kredi kayıt bürosu vasıtası ile kredi notunuzu öğrenmeli yeterli bir seviyede ise başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Unutulmamalıdır ki bankalara yapılan kredi başvuruları her olumsuz yanıtta kredi notuna eksi puan olarak yansıyacaktır.

Özellikle zamandan yarattığı tasarruf ve nakit kaynak konusunda aciliyeti olan kişiler için fırsat niteliğinde olan bu kredi kullanım türü teknolojik ürünler vasıtası ile mümkün hale gelerek işlemlere hız kazandırmıştır. Bu kaynaklardan istifade etmek isteyenler ilgili bankanın internet adresi veya sms numarası vasıtasıyla başvuruda bulunup,onayı halinde yönlendirildikleri banka şubesine ilgili evraklarla müracaat ederek başvurunun son adımını gerçekleştirebilirler.

Bir önceki yazımız olan En Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ