Eft Nedir - Eft Saatleri

Bic Numarası Nedir?

Bank Identifier Codes kelimelerinin baş harflerinden oluşan bic kodu, bankayı dünya çapında bulunan ülkeler nezdinde tanıtan kod sistemi olarak bilinmektedir. Bu kod bankaya özel olmakla birlikte bankanın merkez birimlerine ve birimlerinde yapılan işlere göre birden fazla sayıda da olabilmektedir.

Bic kodu, bankanın  isminden oluşan harf dizisi ve bankanın bulunduğu şehre göre kod numarası alan yapıda bir uygulamadır. Uluslararası para  transferlerinde kullanılan swift numarası bic kodu ile içiçe geçmiş yapıda olan bir kod sistemidir. Transfer gerçekleşirken bankayı tanımlayan 11 haneli kod numarası karşı bankaya iletilerek alıcı bankanın kimliği gönderici tarafa iletilmiş olur.

Swift ne demektir? Standardı var midir?

Swift , Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication harflerinin baş harflerinden oluşturularak elde edilmiş olan tüm dünyada standart olarak kullanılan kodlama sisteminin uluslararası fon transferi yapacak şekilde bankaya tanımlanmasıdır. Bu kod,11 haneden oluşmakta birlikte, ilk dört hanesi banka ismini oluşturan harfler ve sonraki iki hane ülke kodu ve iki haneli yerel koddan oluşmaktadır. Bankaların şube kodları da iki veya üç haneli olarak eklenerek 11 haneye ulaşılır. Eğer şube kodu iki hane olarak girilirse son hane x harfi eklenerek tamamlanır. Veya son üç harf x harfi girilerek 11 hane elde edilir. Uygulamasına 1977 yılından itibaren geçilmiş olan swift kodu para transferlerinin kısa süre içinde yapılmasından dolayı paranın değerlendirilme süresine etki ederek maddi kazanım sağlar. Bu sisteme üye sayısı 6.000’ e ulaşmış ve günde 3.000.000 ‘a yakın mesaj iletilmektedir.

Bic kodunun yapısı nasıldır?

Bic kodu temelde ikiye ayrılmaktadır. Birincisi, merkezde uygulanan kodlama sistemi, ikincisi ise şubelerde kullanılan kodlama sistemi. Merkezde uygulanan kodlama sistemi şu şekildedir.

  • İlk dört karakter ön işletme kodu olarak belirtilen rakam veya harf sisteminden oluşur
  • İki haneli kısım ülke kodunu bildirir
  • Son iki hanede tamamlayıcı işletme kodu olarak belirtilen rakam ve harf sisteminden oluşur.

Şubelerde uygulanan kodlama sistemi nasıldır?

  • Rakam veya harflerden oluşan dört haneli ön işletme kodu
  • Ülke kodunu belirten iki haneli harf
  • Rakam veya harften oluşan iki haneli tamamlayıcı işletme kodu
  • 3veya 2 rakamdan oluşan şube kodu harf veya rakamdan meydana gelerek oluşturulur.

Bic kodu ISO 9362 standardı olup yönetimi swift kurumuna verilmiştir. Iban ve bic uygulamalarının yönetimi swift kanalı ile gerçekleştirilmektedir.

Bic kodu bankaların döviz transfer işlemlerinde sahip oldukları kimliği yansıtan kodlama sistemin in ismidir. Uygulamada swift ile içiçe geçmiş bir yapıda olan bic kodunun yönetimi swift organizasyonu kanalı ile gerçekleştirilir. Her bankanın birden fazla bic kodu olabilmektedir. ISO 9362 standartları dahilinde bankaların sahip olması gereken kod sayısı belirlenmiştir. Merkez şubelerde 8 hane olarak belirlenen bu kod şubelerde 11 hane olarak uygulanmaktadır .Bic veya swift uygulaması dünyada yer alan finans kuruluşları arasında döviz transfer işlemlerinin hızlı ve  güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlayan oldukça geçerli bir sistemdir.

Swift koduna örnek

Örneğin; Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS bu swift kodunu inceleyecek olursak:

1- İlk 4 karakter – banka kodunu

2- Sonraki 2 karakter – ıso ülke kodunu (Türkiye için TR)

3- Sonraki 2 karakter – Yerel kodunu (Bazı ülkelerde 3 karakter olabilir)

4- Son 3 karakter ise – Şube kodunu belirtir.

 

Bir önceki yazımız olan Akbank BIC Kodu / Swift Kodu AKBKTRIS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ