Eft Nedir - Eft Saatleri

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı kullanıcısı banka kaynaklarını kullanma disiplinini sağlayamadığı ve güven zedelenmesi yaşattığı için kredi kuruluşları ve finansman şirketlerinin isteksiz tavırları ile karşılaşacak, tekrar güven ortamı tesis edebilmek için de banka kaynaklarını belli teminatlar sunarak karşılama yoluna gidecektir

Bunlardan biri olan bloke teminatlı kredi kartları, bankada açtırılan vadeli bir hesaba bloke koyulması yani kullanımı yapılacak kredi kartı limiti kadar bir paranın bu hesapta bankanın belirteceği süre kadar rehin bırakılmasıdır

Bankada tutulacak olan paranın süre ve miktar kısıtlaması var mı?

Banka teminatında tutulacak olan paranın süresi bazı hallerde 1 yıla kadar uzayabilir ve bu süre zarfında banka müşterisi para üzerinde hiçbir işlem yapamaz. Süre bittiğinde faiz anaparaya eklenir ve vade tekrar yenilenir. Müşteri ,vade dolduğunda hesaptaki parayı çekemez fakat kendisine sunulan kadar limitli kredi kartını nakit para ile yapılabilecek olan her türlü işte kullanabilir. Bankaların vadeli hesapta tutulmasını istedikleri para miktarı bazen kredi kartı limitindeki para kadar bazen de bu miktar üzerinde olabilir. Bankanın kendi politikaları ile orantılı belirlediği teminat miktarları farklılık gösterecek olup orta ölçekteki bankaların mevduatlara yönelik büyüme politikaları olduğundan bu bankalar ile çalışmak işinizi kolaylaştırabilir.

Bankaların sunacakları bloke teminatlı kredi kartlarının diğer kredi kartlarından hiçbir farkı yoktur. Bu kartı alışverişleriniz için kullanabilir, bonus ve para puan kazanabilirsiniz. Yalnız bu kredi kartını uzun vadeli alımlarda kullanmanız ileriye dönük bir borçlanma gerçekleştirip belli limiti olan kartınızın kullanım alanının daha da kısıtlanmasına sebebiyet verecektir.O nedenle uzun taksitlendirme seçeneği olan ürün alımları bu kart ile çok mantıklı olmayacaktır.

Bankalardan bloke teminatlı kart talebinde bulunmak için ne yapılmalı?

  • Yasal takipteki borçların ödemesinin yapılarak kapanmış olması
  • risk raporu almalı ve yasal takibi süren borçların kapanma tarihi izlenerek gerekli düzeltmeler yapılmalı
  • Kredi kullanımı yapılan banka kayıtlarında borç kapanma tarihi yoksa ilgili belgeler sunularak gerekli düzeltmeler yapılmalı
  • En az 2000 TL (bazı bankalarda 1000 TL)en çok 50.000 TL tutarındaki para vadeli bir hesap açtırılarak buraya yatırılmalıdır.

Bloke teminatlı kredi kartı hesabı aslında oldukça karlı bir iştir. Bankalardan kırmızı kalem yiyen bir müşteri bu hesap sayesinde bankaların kredibilitesi iyi müşteri pozisyonuna gelecek ve  kredi kayıt bürosunda tutulan kredi notunu yükseltebilecektir. Müşterinin bu teminat ile edindiği kredi kartı ödemelerini  zamanında yapması oldukça önemlidir. Zira bu kart vadeli hesapta tutulan paranın değer kazanmasını sağlayacak olmanın yanında ileriye dönük kredi kullanım imkanını kredibıll müşteri olma ile kazandıracaktır. Bloke teminatlı kredi kartlarına başvuru sadece banka şubesine giderek talebinizi iletmeniz şeklinde olabilecek olup telefon veya internet bankacılığı yoluyla geçekleşememektedir. Bu kartı sunan bankalar arasında göze çarpan banka garanti bankası,teb,finansbank ve Denizbank’tır.

Teb’in marifetli kartı ;parasını vadeli bir hesaba yatıran kişilerin bu hesaptaki paranın%90’i kadar bir miktarı kredi kartı limiti olarak tayin edilip kullanmaları sağlanır.

Kredi kartları hayatı kolaylaştırmanın yanında bazen hasar gören müşteri profilini yeniden kazandırma gücü olan likidite değeri yüksek bir banka ürünüdür. Banka müşterisi  itibar kazanımına katkısı olacak olan bloke teminatlı kredi kartlarını düzenli ödemeleri sayesinde fırsata dönüştürecek gelecekteki finansal kaynak kullanımlarına zemin oluşturacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredibilite Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ