Eft Nedir - Eft Saatleri

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Çalışmayana kredi verilip verilmediği son dönemde özellikle ev hanımları ve öğrenciler tarafından en çok sorulan sorulardan biridir.Bankalar kullandıracakları kredilerin geri ödeme süreçlerinde zorluk yaşamak istemediklerinden kredi kullandırımları sırasında kredi notu gelir düzeyi SGK girişi gibi noktalara önem verirler.Bankalar çalışmayana kredi vermez denilmesi için başvuruyu yapacak kişinin hiçbir geliri olmaması gerekir.Bankalara yapılacak kredi başvurularında bir gelir beyan edebiliyor ve bunu belgeleyebiliyorsanız kredi kullanmanız mümkün olmaktadır.Eğer geliri doğrudan siz elde etmiyorsanız geliri elde eden yakınınızın üzerinden kredi almanız mümkün olabileceği gibi özellikle ev hanımlarına verilen kredilerde örneğini gördüğümüz gibi eşlerin gelir belgesi ile de başvuru yapılabilmesi söz konusu olmaktadır. Çalışmaya kredi verilmesinin en bilinen örneği ev hanımlarına verilen kredilerdir.

Çalışmaya kredi verildiğinin bir diğer örneği ise gelirin kira geliri yada faiz geliri olması durumudur.Üzerinize olan bir yada birkaç evden gelen kira geliriniz varsa bu kira gelirlerini gösteren banka hesap cüzdanınız ile başvuruda bulunabilirsiniz.  Banka kira gelir hesap cüzdanınızla beraber evlerinde sizin üzerinize olduğunu gösteren tapu bilgilerini isteyecektir. Bu belgeler bir gelirinizin olduğunun göstergesidir.Ayrıca banka için borçlarınızı ödeyebileceğinizi teminatıdır.

Bankaların yatırım hesaplarında yüklü miktarda vadeli mevduta hesabınızın olması da kredi başvuruları için gelir belgesi yerine geçmektedir.Çalısmıyor olsanız dahi bankanın hesabında bulunan mevduatınız yüksekse ve faiz geliri ile aylık geçiminizi sağlayabiliyorsanız kredi başvuru adımında bu hesabın faiz dökümü ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kısaca bankaların kredi kullandırım şartları arasında mutlaka çalışma zorunluluğu yoktur ancak mutlaka gelir belgenizin olması şartı bulunmaktadır.Bu nedenle çalışmayana kredi verilir ancak gelir belgesi olmayan veya bir gelire sahip olmayan banka müşterilerinin kredisi ne yazık ki onaylanmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi başlıklı makalemizde borç kapatma kredisi ve kredi kartı borcu kapama acil hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ