Eft Nedir - Eft Saatleri

Cep Telefonundan Kredi Notunu Öğrenme

Kredi notu, bankaların risk değerlendirmesinde ilk sırada önem verdiği bir veri olup ,bankalarla ilişkileri ödemelerin düzenli yapılması sayesinde iyi olan banka müşterilerinin kredi notu yüksek, geç veya takibe girmiş borcu olan müşterilerin kredi notu ise düşük olacaktır. Bu notun seyri borç ödeme kapasitesi ve kabiliyeti ile doğru orantıdadır.

Borç ödeme kapasitesi düşük olan banka müşterisi Kredi notundaki negatif seyirden, bankalarla olan kırılgan bir sürecin yaşanması şeklinde etkilenerek ileride gerçekleşmesi muhtemel kredi taleplerini güven yeniden tesis edilene kadar süresiz olarak dondururlar. Kredi notu 1400 ve üstü seviyelerde olduğunda banka tarafından güvenilir kabul edilirler. Tabi bu güven bankanın ne sürede ve miktarda kredi kullanım imkanı getireceği kendi kredi politika ve yönetim anlayışının sonucunda gelişir. Sektörde büyüme planları yapıp daha fazla müşteri portföyü oluşturma gayesi güden bankalar risk alma konusunda daha istekli olabilirler. Bu anlamda bankalar hakkında ön araştırma yapmak kredi başvurusu öncesi iyi bir karar olacaktır. Kredi notu ,kredi kayıt bürosu ve gsm operatörleri arasında yapılan anlaşma gereği sms vasıtası ile öğrenilebilir

Kısa mesaj yoluyla kredi notu nasıl öğrenilir?

Tüm gsm operatörü müşterileri (vodafone,turkcell,avea)cep telefonunun kısa mesaj bölümüne girerek t.c kimlik numarasını yazıp arada bir boşluk bırakarak  doğum yılını girdikten sonra 1122’ye gönderirler .Bu şekilde talepleri alınan kullanıcıların kredi notu kısa bir süre içinde cevaplanacaktır. Cep telefonu vasıtası ile kredi notu öğrenme 9tl’lik bir ücret uygulamasına tabidir.

Kredi notunu öğrenmenin birkaç yolu vardır.Bunlar, bankalar, cep telefonları, findeksin kendi sitesi olan www.findeks.com üzerinden kredi notu alınabilir. Cep telefonu uygulaması kredi notu talebinde internet uygulaması kadar pratik ve hızlı bir yöntemdir. Fakat bu sorgulama yapılmadan önce kredi kayıt bürosu markası olan findeks üzerinden üye kaydı oluşturmanız güvenlik kodu ve şifre belirlemeniz gerekmektedir.

Kredi kayıt bürosu cep telefonu kullanıcılarını gönderecekleri sms’le dakikalar içinde finansal performansları ile ilgili bilgiyi kendilerine ulaştırmaktadır. Çeşitli kanallar vasıtasıyla öğrenilebilecek olan kredi notu pekçok sektör tarafından talep edilen bir veri halini aldı. Durumun böyle oluşu kişilerin her ortamda bu bilgiyi edinmelerini  sağlamakta bilgi sağlayıcı kurum tarafından kolaylaştırıldı.

Kredi notu 1400’ün altında kalanlar bilmelidirler ki başvuruda bulundukları kredi türü bankalar açısından kritik seviyede bir müşteri talebi olarak değerlendirilecektir. Bankaların bu talebe red cevabı vereceklerini söylemek zordur. Nitekim ekonomik verilerdeki olumlu seyir bankacılık sektörünü pozitif yönde etkilemekte bu durum da risk alma potansiyelini müşteri lehine çevirebilmektedir. Kredi notu gibi bankaların ilk sırada önem verdikleri bu verinin cep telefonu kanalıyla öğrenilebiliyor olması gsm operatörlerinin ekonomik kazancı ve telefon kullanıcılarının performans bilgisi edinme şeklinde kazanca dönüşecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ