Eft Nedir - Eft Saatleri

Ciro Nedir Nasıl Hesaplanır?

Ciro, Türkiyede bulunan herhangi bir ticari işletmenin belli bir ay, hafta ya da yıl içerisinde ürünlerinden kazandığı hâsılatıdır. Ciro hesaplanması her alanda farklı şekillerde hesaplanmaktadır. Eğer ciro hesaplaması yaptırmak istiyorsanız karşınıza çıkacak iki farklı hesaplamadan birini seçmelisiniz. Bu hesaplamalardan birincisi safi hesaplamadır. İkinci ciro hesaplama yöntemi ise gayrisafi hâsılat hesaplamasıdır.  Bu hesaplamaları kendiniz de yapabilir, yapamıyorsanız internet üzerinden farklı sistemlerden hazırlayabilirsiniz. Ciro hesaplaması bir şirkette, holding de ya da ciddi başka bir alanda hesaplanıyorsa mutlaka uzman kişilerce doğru bir şekilde hesaplanmalı ve bu hesaplamalar kazanımların görülmesi için kayıt altına alınmalıdır betsafe.lv

Ciro Hesaplama Yöntemleri

Safi Hâsılat Yöntemi

Safi hâsılat yöntemi bugün ciro hesaplamada en çok kullanılan güvenilir yöntemlerden biridir. Safi hâsılat yöntemi ile yurt içinde yapılan satışlar hesaplanabilir. Aynı zamanda yurtdışı satışları ve diğer gelirler de hesaba katılarak ciro hesaplanabilir. Çok fazla karışık bir yöntemi bulunmasa da belirli formüllerle kısa bir süre içerisinde ciro hesabı ortaya çıkarılabilmektedir.

Gayrisafi Hâsılat İle Ciro Hesaplama Yöntemi

Gayrisafi hâsılatın ciro hesaplamasında sadece 3 aşama gereklidir. Ciro hesaplamasında kullanılan gayrisafi yöntemi ile yurt içinde yapılan satışlar, diğer gelir alanları ve yurt dışı hesaplamaları göz önünde bulundurulur. Gayrisafi hâsılatın safi hâsılattan farkı ise ürünlerden yapılan iadelerin ve yapılan indirimlerin hazırlanan toplam rakamdan düşürülmesidir. Bu şekilde ortaya elde edilen net satışlar çıkmaktadır.

Cironun Brüt ve Net Satış Ayrımı

Safi ve gayrisafi hâsılat hesaplaması sonucunda ortaya brüt satış oranı ve net satış oranı çıkmaktadır. Peki, sizin hesabınız bu ikisinden hangisine uyuyor?  Eğer hâsılatı gayrisafi hâsılat şeklinde hesaplıyorsanız brüt satış elde etmiş olursunuz. Eğer safi hâsılat şeklinde hesaplıyorsanız iade ve indirimler hesaptan düşürüldüğü için net satışlar elde edilir.

Eğer siz bir firmaysanız ve hesap işlerine karışacaksınız bu hesap işlemini tek bir düzen şeklinde kurabilirsiniz.  Safi ve gayrisafi hesap düzeni bu şekilde oluşturulan tek düzen bir hesaptır. Siz de yapmak istediğiniz hesap programı çerçevesinde bu yöntemlerden bir tanesini kullanabilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Banka Müfettişi Nasıl Olunur? başlıklı makalemizde Banka Müfettişi, bankacı olma ve nasıl Banka Müfettişi olunur hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hüseyin dedi ki:

    sayın yetkili bir şirket düşünün 150 gün vadeli ürün alıyor 45 ile 60 gün stok maliyeti binmektedir ve 180 gün vadeli ürün satıyor ve en az sermayenin 1,000,000,00 tl olarak düşünün lütfen bu şirket yılda kaç defa sermayesini çevirip hangi ciroyu yakalaması gerekir şimdiden ilginiz için teşekkür ve minettarlığımı belirtip iyi çalışmalar dilerim

BİR YORUM YAZ