Eft Nedir - Eft Saatleri

Citibank BIC Kodu / Swift Kodu CITITRIX

Citibank 200 yıllık geçmişiyle dünya üzerindeki pekçok yerde şubesi olan bugün itibariyle citigroup üyesi olarak faaliyetini sürdüren finansal bir kurumdur .Türkiye’de 1975 yılından itibaren faaliyette bulunan banka kurumsal bankacılıktan sonra ticari bankacılık alanında da faaliyet göstermektedir.

Dünyanın pek çok yerinde faaliyet halinde oluşu yurtdışı para transferlerinde ortak bir dil geliştirilen swift kodu uygulaması ile müşterilerine ait işlemlerin hızlı ve sorunsuz çözümlenmesine  neden olmuştur. Cıtıbank tüm dünyada uygulanan bu kod ile kendi bankasını tüm dünya bankalarının anlayabileceği özel bir kod sistemine dönüştürmüştür. Artık yapılacak olan yabancı para transferleri bu kod ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilecektir. Swift kodu girilerek gerçekleştirilen işlemler 17.00’dan önce ve 17.00’dan sonra olmak üzere bir ayrım vardır. Bu saatten önce işlem gerçekleştirilirse 2 işgünü içinde 17.00’dan sonra gerçekleştirilirse 3 işgünü içinde para hesaba geçmiş olur.

Citibank bic kodu/swift kodu nasıl oluşturmuştur?

  • İlk dört hane bankaya ait olan ilk dört harftir
  • Sonraki iki hane ülke kodudur
  • Son iki hane ise yerel koddur

Swift kodu 11 veya 8 haneden oluşabilen ilgili bankayı tanımlayarak tüm dünya bankaları tarafından tanınmasını sağlayan bir koddur. Bu sayede  para transfer işlemleri iki kat hızlı hale gelerek daha kolay hal alır. Yaklaşık 40 yıldan beri uygulanmakta olan swift kodu ile ilgili banka kendi adı ile anılmaktansa kendisi için tüm dünyada bilinen bir kod ile tanınır. Bıg kodu ile swift kodu birbiri yerine geçebilen iki kavramdır

Citibank döviz transfer işlemlerinde gerekli olan bilgiler nelerdir?

  • Yurtdışı bir bankadan yapılacak para transferinde ilgili bankaya ad-soyad ve swift kodu bilgisi verilir
  • Para ,hesap numarasına gönderilecekse hesap numarası ve banka şube adı da verilmelidir
  • Havale ıban’a yapılacaksa ıban’a ait ek numara belirtilir.

Citibank müşterilerine ait hesaplardan yurtdışı bankalara yapılacak yada başka bankalardan kendi hesaplarına  yapılacak olan para transfer işlemlerini bankası için belirlediği CITITRIX kodu tüm dünyada tanınır hale getirmiş ,böylelikle gerçekleşecek hizmetin hızını  ve kalitesini arttırmıştır. Citigroup üyesi olarak finansal hizmetler alanında rakip kuruluşlara göre daha iyi hizmet sunma gayesinde olan citibank döviz transferi konusunda da swift kodunu kullanarak işlemlerin hata payını minimize etmiştir.

Bir önceki yazımız olan Bank Asya BIC Kodu / Swift Kodu ASYATRIS başlıklı makalemizde bank asya Swift kodu ve swift kodu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ