Eft Nedir - Eft Saatleri

Denizbank BIC Kodu / Swift Kodu DENITRIS

Swift kodu, Döviz transferlerinde ortak bir dil geliştirme ve hata payı düşük hız oranı yüksek işlem yapabilme adına ortaya çıkmıştır. Bankalar birbirlerine göre kendilerini tanıtacak isim olarak standart özelliklere göre kodlanmışlardır.

Bu standart uygulama her bankanın kendi isminin ilk dört harfi, bulunulan ülkenin ilk iki harfi ve bulunulan yerel bölgenin iki harfi olmak üzere 8 hanelidir. Bu sayı 11 haneli  olarak ta belirlenebilmekte olup banka şube kodu 2 hane veya 3 haneli olarak girilir.2 hane olarak girilirse son hane x harfi eklenerek tamamlanır.

Denizbank bic kodu açılımı ne şekildedir?

  • Bankaya ait ilk 4 harf kodun ilk dört hanesidir
  • Sonraki iki hane Türkiye’nin kodu olan TR’dir.
  • En son iki harf ise bulunulan bölgeyi ifade eder

Denizbank ,müşterilerine yurtdışı hesaplarına yapılacak eft işlemlerini şubeler ve Açıkdeniz internet bankacılığı vasıtası ile yapabilme imkanı getirmektedir. Yani banka müşterisinin bu aşamada eft işleminin gerçekleşebilmesi için para transferinin yapılacağı kişinin ad-soyad ,banka swift numarası ,hesap numarası veya ıban numarası gibi bilgilere ihtiyacı vardır. Denizbank hesabına yapılacak döviz transferlerinde de yine aynı bilgiler gönderen kişiye iletilerek bankaya talimatın bu bilgiler ile verilmesi sağlanır. Swift kodu uygulamasında, ıban uygulamasında olduğu gibi standart bir kod sistemi üzerinden hareket edildiğinden işlevselliği yüksek hata payı oldukça düşüktür.

Denizbank’ın uluslararası para transferinde kullanacağı ismi DENITRIS olarak belirlenerek tüm dünya bankaları tarafından görülecek olan kod numarası belirlenmiş oldu. Bu Banka müşterileri,bankanın Açıkdeniz internet bankacılığı veya şubeleri vasıtası ile işlemlerini swift kodunu kullanarak  dakikalar içerisinde halledebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Citibank BIC Kodu / Swift Kodu CITITRIX başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ