Eft Nedir - Eft Saatleri

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Şartları

Devlet destekli hibe krediler , tarım ve hayvancılık bakanlığının yürüttüğü program kapsamında ziraat bankası, kosgeb gibi kurumlar tarafından verilmekte olup başvurular bu kurumlara yapılacaktır. Bu kurumlar tarafından verilen krediler düşük faiz uygulamalı olarak veya hibe kredi şeklinde tahsis edilmektedir.

Devlet  kurumları aracılığıyla verilecek olan hayvancılık kredisi ile ; çiftçilerin kurbanlık hayvan yetiştiriciliği, damızlık hayvan yetiştiriciliği ile çiftlik kurma amacıyla küçük ve büyükbaş hayvan alımları devlet tarafından sübvanse edilmektedir.

Hayvan alımlarında getirilen şartlar nelerdir?

Alınacak hayvanın küçük ve büyükbaş oluşuna göre farklı miktar sınırlandırmaları vardır. Örneğin ;sahip olunan büyükbaş hayvan sayısının 10 olması ve bu miktarın üzerine çıkılması düşüncesi varsa bu krediye başvuruda bulunulabilir. Büyükbaş hayvan alımları şu giderleri karşılamaktadır .

  • Çayır biçme makinesi alımı ile balya makinesi alımı
  • Hayvan yemi hazırlamak için alınacak makinelerde
  • Hayvanlar in yapılacak barınaklar ve bununla ilgili tadilatlar
  • Gübre ile ilgili oluşacak çeşitli giderler(gübre yönetimi ile ilgili altyapı maliyetleri ve araç-gereç temini)

Küçükbaş hayvan alımlarında mevcut hayvan sayısı farklılık göstermektedir.100 hayvan almayı veya hayvan sayısını 100’ün üzerine çıkarmayı düşünenler kredi başvurusu yapabilirler. Bu hayvanların koyun -keçi sistemine kayıtlı olması gerekiyor. Yine alınacak hayvanların yaşının da belirtilen sınırlar içinde olması gerekiyor 9 ila 24 ay arasında olan hayvanların alımı yapılabilir. Yine bu kredi başvurusunda bulunanların oluşacak giderleri büyükbaş hayvan alımı yapanlarda olduğu gibi talep edilecek krediye konu edilebilir.

Kümes hayvanları için geçerli olacak kredi şartları nelerdir?

Alınacak hayvanın cinsine göre farklı miktar sınırlandırmaları yapılmıştır. Yetiştirilecek olan hayvan hindi ise 5.000 ,bıldırcın ve ördek ise 1.000,tavuk ise 10.000,deve kuşu ise 100 adet alım yapıldığında bu alımlar krediye konu edilir.

Bu krediler tarım ve hayvancılık bakanlığına bağlı tarım kredi kurumları, ziraat bankası, kosgeb (KOSGEB’in hayvan alımı dışında kalan giderleri finanse ettiğini unutamamak gerekir),tarım ve kırsal kalkınmayı destekler kurumu, diğer özel bankalar tarafından verilen krediler, kalkınma ajansları tarafından verilen krediler olmak üzere kredinin verildiği pekçok kurum vardır

Hibe krediler ile düşük faizli krediler sayesinde çiftçi kesim işe başlama aşamasında veya mevcut işini büyütürken karşılaşacağı giderleri finanse edebilme şansını yakalamakta bu sayede ekonomik kazanım sağlamaktadır. Yerli üreticiyi desteklemek için devlet tarafından sunulan bu kredilerin belirli şartları bulunmakta ve bu şartları sağlayanların kredileri finanse edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank Anında Kredi İle Dosya Masrafsız İnternetten Kredi Kampanyası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ