Eft Nedir - Eft Saatleri

Dış Borçlanma Nedir?

Dış borçlanma kamu borçlanma aracı olarak sayılmaktadır. Dış borçlanma Türkiyede kaynaklara destek olarak alınmıştır. Aynı zamanda döviz alanında ödeme güçleri sağlamak amacıyla, başka ülkelerden geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak alınan borçlardır. Türkiye’nin de kendi kaynaklarına ek kaynak sağlamak ve döviz desteği almak amacı ile borçlandığı ülkeler bulunmaktadır. Bu diğer tüm ülkeler içinde aynı şekilde geçerlidir. Dış ülkeler de bu gibi nedenlerden dolayı dost ülkelerden borç alabilmektedir. Dış borçlar genel olarak alınan para türü olarak geri ödenmektedir. Mesela dolar olarak alınan borç para ödemesi dolar olarak yapılmaktadır.

Dış Borçlanmanın Türleri Nelerdir?

Devletlerarası Dış Borçlanma

  • Devletlerarası dış borçlanma devletlerin birbirine ihtiyaçları doğrultusunda verdikleri borçlardır. Bu borçlar devletlerarası anlaşmalar sonucunda belirli tarihlerde ödenmeye başlamaktadır.

IMF ve Dünya Bankası Dış Borçlanma

  • Bazı ülkeler ihtiyaçları olan parayı başka ülkelerden almak yerine IMF ve Dünya Bankasından tahsil etmektedir. Bunun için ülkenin borç alanında sicilinin temiz olması gerekir. Devamlı borç alıp borçlarını ödeyemeyen ülkelere IMF ve Dünya Bankası borç vermemektedir.

Yabancı Bankalara Borçlanma

  • Türkiye eğer bir ülkeden ya da IMF, Dünya bankası gibi yerlerden dış borç almak istemezse yabancı ülkelerin bankalarından dış borç alabilir. Elbette ki bu durum göründüğü kadar kolay değildir. Yabancı bir ülkenin bankasından dış borç alınabilmesi için iki ülkenin de düşman olmaması ve birbirine yakın olması gerekir. Aksi takdirde ülkeler bu konuda zıtlığa varabilirler.

Ülkeler Borçlarını Hangi Para Cinsinden Tahsil Etmektedir?

  • Bazı ülkeler verdikleri borçları o ülkenin para cinsinden ödeme olarak kabul etmektedir.
  • Bu ülkeler ABS, Japonya, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi büyük ülkelerdir.
  • Bu ülkelerden dış borç alacağınız takdirde o ülkenin para cinsiyle tekrar ödemeniz gerekecektir.

Borcunu Yabancı Para Üzerinden Yapan Ülkeler

  • Türkiye, Rusya, Macaristan, Arjantin ve Brezilya gibi ülkeler borçlanmayı yabancı para üzerinden yapmaktadır.

Ülkelerin birbirinden borç almasının ve borç vermesinin belirli kriterleri ve anlaşmaları bulunmaktadır. Bu anlaşma ve kriterlere uymayanlara borç verilmemektedir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Deflâsyon Nedir? başlıklı makalemizde Deflâsyon Çeşitleri Nelerdir? ve Deflâsyonun Bir Ülkeye Olan Etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ