Eft Nedir - Eft Saatleri

Dünyanın En Yüksek Faizi Hangi Ülkede

Faiz ,ekonomilerin büyümeleri üzerine olumsuz etki eden ama devletler tarafından da para politikası olarak kullanılarak piyasada dolaşımda olan paranın miktarı üzerinde kontrol mekanizması kuran bir faktördür. Piyasada enflasyon sözkonusu olduğunda faiz arttırımı ile piyasadan para çekilir ve enflasyon düşürülmeye çalışılır. Tersi durumda yani durgunluk (deflasyon)dönemlerinde  de faiz düşürülerek üretim girdilerinin maliyeti düşer ve üretim  artar işsizlik sorunu çözülür

Faiz merkez bankasının önemli bir para politikasıdır. Gerektiği zamanlarda devreye sokularak ekonomik gidişatın seyri üzerinde etki yapar. Paraya ulaşmanın maliyetinin arttırıldığı bir durum olan faiz uygulaması ile ülkede buna bağlı olarak işsizlik sorunu da yaşanacaktır. Enflasyonist etkinin kırılmaya çalışılması ile ekonomi dengeye getirilmeye çalışılmaktadır. Asıl sorun arz ve talep arasında var olan dengesiz durumun piyasadaki para üzerine yaptığı aşırı değerleme ve değersizleşmenin dengeye oturtulma işidir. OECD ülkelerinde bu faiz uygulaması rekor seviyelere gelerek dünya sıralamasında yerini almaktadır. Bu ülkelerin merkez bankalarının gecelik olarak verdikleri faiz oranları şu şekildedir.

Türkiye 17.25
İzlanda 14.25
Brezilya 11.25
Güney Afrika 10.00
Mısır 8.75
Yeni Zelanda 8.25
Hindistan 7.75
Macaristan 7.75
Çin 7.02
Hong Kong 6.75
Avustralya 6.50
İngiltere 5.75
FED 5.25
G.Kore 5.00
Kanada 4.50
Norveç 4.50
Slovakya 4.25
Avrupa MB 4.00
İsveç 3.75
Çek Cum. 3.25
Tayvan 2.88
İsviçre 2.75
Japonya 0.50

Türkiye bu ülkeler içinde gecelik faizi en yüksek ülke olarak görülüyor. Bu durum sıcak para akışına da neden olmakta düşük faiz politikası giden bir ülkeye borçlanma yapılarak yüksek faiz uygulamasının yapıldığı bir başka ülkede bu para değerlendirilerek aradaki farktan kar elde edilmeye çalışılır.ıngılzce ismi  “carry trade”olan bu uygulama ile ülkeler arası para akışı faiz politikası ile sağlanmaktadır. Dünya genelinde yapılan bir incelemede brezilyanın %14’lük faiz oranıyla dünyanın en yüksek faizini uygulayan ülke olduğunu görülüyor. Türkiye dünya ortalamasında %7.5’luk faiz oranıyla diğer ülkelere göre yüksek bir faiz tablosu çiziyor.

Faiz paranın değerini ölçen ve devlet politikası olarak ta piyasadaki miktarına daraltıcı veya genişletici para politikaları ile müdahale edilen bir değerdir. Türkiye dünya ülkeleri arasında en yüksek faiz politikasını uygulayanların başında yer alıyor .ABD’de dönem dönem yüksek faiz politikası ile piyasalara yönelik müdahaleler gerçekleştirmekte ve bu da kişilerin kazanımlarını faiz doğrultusunda değerlendirmesine neden olmaktadır. Faizin yüksek olduğu bir ortam Üretimin daraldığı, enflasyonun düştüğü, işsizliğin arttığı bir ortamdır. Ekonomistler enflasyonun %2 seviyelerinde oluşunun ekonomik seyir açısından olumlu olduğunu fakat yüksek faiz politikasının da üretimden kopuş ve istihdam üzerinde olumsuz yansımaları olacağını söylemekteler.

 

 

Bir önceki yazımız olan Dünyanın en zengin insanları hangi ülkelerde yaşıyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ