Eft Nedir - Eft Saatleri

E devlet şifresi ile kredi notu sorgulama olur mu?

E devlet vatandaşın kamu ile ilgili işlerini hızlı ve etkin bir şekilde yapmaları için geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bu sayede vatandaşlar SGK hizmet dökümü, SSK prim sorgulama, Başbakanlık İletişim Merkezi olan BİMER’e sorabilir, askerlik işlemlerinizi online olarak yapabilir, üniversite kaydı sorgulayabilir, ve UYAP vatandaş giriş işlemlerini buradan gerçekleştirebilirsiniz.

E devlet sistemi ile bu kadar çok işlem gerçekleştirilmesine rağmen kredi notu sorgulama işlemleri buradan yapılamamaktadır. Kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir hizmet olan kredi notu, ücretli bir hizmettir ve bu hizmetten faydalanmak isteyenler findeks üzerinden üyelik kaydı gerçekleştirdikten sonra kredi notu bilgisine sahip olabilirler. Bu bilgi,bankalar,findeks,gsm operatörleri  sms hizmeti, mobil uygulamalar vasıtası ille alınabilmektedir. Ücret 3.5 ila 9 TL arasında değişmekte olup kredi notu, risk raporu, çek raporu ve diğer bilgiler kendileri için belirlenmiş miktar ödendikten sonra alınabilir.

E devlet sistemi üzerinden  kredi notu neden öğrenilemez ?

Kredi notu bilgisi kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir hizmet olup farklı bir kurumdan bu bilginin alınması mümkün değildir. Hizmetin kendine ait maliyet unsuru yine aynı kurum tarafından belirlenmiş , bilgi erişimine aracılık eden kurum tarafından kesintiye uğratılmaktadır.

Kredi notu bilgisine erişim nasıl sağlanır?

Öncelikle kredi kayıt bürosu hizmeti olan  Findeks’e internet üzerinden üyelik kaydı gerçekleştirmek gerekir. Bunun için; bireysel veya ticari üyelik kayıtlarından birini tercih ederek gerekli bilgiler doldurulmalıdır. Bu aşamadan sonra kredi notu bilgisi istenilen vasıta kullanılarak öğrenilebilir.

E devlet şifresi le kredi notu ilerleyen dönemlerde öğrenilebilir mi?

E devlet birçok kamu hizmetinin hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilip öğrenilebilmesine olanak tanıyan bir uygulamadır. Ptt şubelerinden belirli bir ücret karşılığında alınacak şifre ile sosyal güvenlik kurumuna yönelik işlemler, askerlik işlemleri, üniversite kaydı gibi pekçok işlem internet üzerinden yapılmaktadır. Bunların arasına kredi notu sorgulamasının alınması kurum için birtakım maddi kayıpları getireceğinden bu bilginin e devlet uygulama alanına alınması beklenmemektedir.

E devlet şifresi ile kredi notu sorgulaması yapılamamakta  fakat kamu ile ilgili işlerin hızlı ve etkin bir şekilde halledilmesi bu sistem ile mümkün olmaktadır. Kredi notu bilgisi halen kredi kayıt bürosu tarafından verilen bir hizmet olarak bu kurum,çeştli bankalar, gsm operatörleri, paket ve mobil uygulamalar vasıtası ile öğrenilebilmektedir. Gelecek dönemler açısından da bu bilginin e devlet portalına kaydırılması öngörülen bir yaklaşım değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hesaplanamadı Ne Anlama Geliyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ