Eft Nedir - Eft Saatleri

E haciz kredi notunu etkiler mi?

Kredi notu ortaya çıkarken özellikle ödemelerle ilgili pek çok faktörden etkilenmekte ve buna göre belli bir puan aralığında yer alarak kişisel finansal performansı oluşmaktadır. Devlet  borçlarını daha hızlı tahsil edebilmek için internet üzerinden haciz işlemi gerçekleştirerek vergi sorunlarını çözmeye çalışan yeni bir dönem başlatmıştır. Bu konuda çıkartılan kanunda kişilere 6183 Sayılı Kanun un 55. Maddesine göre, Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere, 7 gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları lüzumu bir ödeme emri ile tebliğ olunur denmekte ve e-haciz uygulamasına uğrayan kişilerin belirtilen süreler içinde mal bildiriminde bulunmaları istenmektedir.

E-haciz uygulaması ile amaçlanan vadesinde ödenmeyen vergi borçlarının en hızlı tahsil işleminin gerçekleştirilmesidir. Bu amaçla kişinin para, fon, altın, döviz, hisse senedi gibi varlıkları borçların ödemesine konu yapılarak vergi borçları tahsil edilmeye çalışılır .E-hacizin kredi notuna etkisi haciz uygulaması  ile  aynı orantıdadır. Sonuçta ödemeler ile ilgili yaşanan sorun nedeniyle haciz yoluna gidilmiş ve alacaklar borçlu kişinin mal varlığı vasıtasıyla karşılanmaya çalışılmaktadır.

E-hacizin kredi notuna etkisi nasıl zayıflatılır?

E-haczin meydana gelmemesini sağlamak sorunu en başından halletme yolunda atılacak olan bir adımdır. Fakat çeşitli sebeplerden ötürü vergi borçlarında vade süresi aşıldıysa şu uygulamalar ile e-haciz bertaraf edilebilir.

Tarafınıza vergi ödemesi ile ilgili tebliğin ulaşmasından itibaren 7 gün içinde tüm borçları öderseniz tarafınıza ulaşan tebliğin geçerliliği ortadan kalkar.

Borçları ödenmesi tercih etmeyip bu borca itiraz hakkınızı da kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda  30 gün içinde dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz

Eğer e-haciz yapılan bir hatadan dolayı kesilmişse bu borca yönelik itirazda bulunursanız haciz  ortadan kalkabilir

Borçlarınızdan dolayı bankada bulunan hesaplarınıza yönelik haciz gerçekleştirildiyse varolan borçları taksitlendirirseniz hesaplara konan  haciz kalkar

Vergi borçları banka hesapları dışında kalan varlıklara da konabilir mi?

Banka hesapları dışında kalan gayrimenkul, araba gibi varlıklar da e-haciz uygulaması sırasında borcun tahsiline konu edilebilir.

E-haciz uygulaması nasıl bir bilgi ağı ile hacze kadar varır?

İlgili kanuna dayanarak vergi daireleri tarafından mükellefe ait unvanı, adı soyadı, kamu borcunun türü, tutarı, yılı, vadesi gibi bilgiler vergi dairesi başkanlıklarına iletilir. Vergi dairesi başkanlıkları da kendilerine elektronik ortamda gelen bu listeyi Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğüne bildirilir. Bilgiler yine buradan alınarak tüm Türkiye’de bulunan bankaların genel müdürlüklerine bildirilerek e-haciz işlemi başlatılır.

E-haciz işlemi kişinin ödemeler konusunda yaşadığı sıkıntılı durumu yansıtması bakımından kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Vergi borçlarıda bu anlamda kredi notuna olumsuz etki eden bir uygulama olacaktır. Kredi notunda ki olumsuz durumların düzeltilmesi belli bir zaman ve finansal aktivitenin duraklamasına neden olan bir süreç meydan getirmekte bu nedenle de nakdi sıkıntı yaşanmaktadır. Kredi notu kayıtlarının 5 yıl süre ile saklandığı da düşünülürse durum daha iyi anlaşılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekme Notu Kaç Olmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ