Eft Nedir - Eft Saatleri

E haciz nasıl kaldırılır?

Devlet kendisine karşı borçlu olan vatandaşlara borçlarını ödemeleri için niyet mektubu gönderir. Borçlu vatandaşlar bu niyet mektubu doğrultusunda borçlarını yapılandırarak öderse e-haciz uygulaması durur ve borç taksitler halinde ödenerek kapatılır. Fakat durum bu şekilde gerçekleşmezse, devlet bankada hesabı olan vatandaştan tahsilat yapabilmek için bankalar arası kurula bildirimde bulunur ve elektronik tahsilat tebliği gönderir. Bu tebliği alan banka ilgili kişiye ait hesaba bloke uygular ve borca ilişkin tahsilat bu şekilde yapılmış olur.

E-Haciz devletin mevcut alacaklarını kısa ve daha ekonomik yollardan tahsil etmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Bu sayede kırtasiye masrafları başta olmak üzere zaman ve emek tasarrufu da sağlanmaktadır .Uzun bir süreç gerektirecek olan borçlara yönelik tahsilat kısa süre içinde çözülüp devlet gelirleri yönünde oluşan açık kapatılmış olacaktır.

E-haczin zarar  verici tarafları nelerdir?

Öncelikle e-haciz bankada bulunan malvarlığının tümü üzerinde kurulduğu için bankaya yatacak olan para ve benzeri metalar da hacze konu olur. Bu durum kişinin ticari hayatının varlığı açısından sorun teşkil etmektedir. Başka bir sorun da e-haczin kişinin farklı bankalardaki hesaplarına da konulabiliyor olmasıdır. Yani e-haciz hem farklı banka hesaplarına hem de varsa gayrimenkullerine konulduğunda sorun teşkil edecektir. Devletin bu uygulaması mükellefin bu durumdan kaçınmak için kayıt dışılığa tevessül etmesine neden olarak borç döngüsünü bir süre sonra işlemez hale getirebilir.

Gayrimenkuller üzerindeki haczin kalkması durumu nasıl gerçekleşir?

Gayrimenkuller üzerinde gerçekleşen haciz durumu alacaklı tarafın haczi kaldırması ile veya borcun ödenmesi durumu ile  gerçekleşir.Gayrimenkuller üzerindeki haczin kalkması bu iki durumdan birinin gerçekleşmesi ile neticelenecektir.

E-Haciz de tahsil işlemi nasıl gerçekleşir.

E-hacze uğramış olan bir kişinin menkul malları da dahil olmak üzere hacze konu edilebilir.Yani,hakkında icra takibi kesinleşmiş olan birinin ev ve işyeri adreslerine gidilerek haciz işlemleri gerçekleştirilebili.Fakat burada bilinmesi gereken bir nokta da haczin kişinin asgari yaşam şeklini bozacak mallar üzerinden gereçekleştirmemesidir.Bunlar ;çamaşır-bulaşık makinesi,koltuk,buzdolabı ve yatak gibi eşyalardır. Para ve para yerine geçebilen kıymetli eşyalar ise tespiti yapılarak haciz konusu yapılır ve borç tahsilatı bu şekilde gerçekleşir

E-haciz devletin daha az zaman ,para ve emek harcayarak işlemleri on-line olarak halledebilmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Ortak bir veri paylaşım ağı üzerinden borçlu bilgileri paylaşılır ve kısa süre içinde haciz işlemi gerçekleşir .kişinin üzerindeki hacizden kurtulması alacaklının bu haczi kaldırması veya borçlunun mevcut borçlarını kapatması ile gerçekleşir. Yani haciz zaman içinde ortadan kalkacak bir unsur değil gerekli yükümlülüklerin ifası veya alacaklının alacağından vazgeçmesi ile sonlanan bir süreçtir.

Bir önceki yazımız olan E-haciz sorgulama nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ