Eft Nedir - Eft Saatleri

Emekliler Kredi Çekebilir Mi?

Özellikle son yıllarda vatandaşımızın kullandığı ya da kullandırdığı(kefil olarak vs.) kredilerde yaşanan artış hepimizin malumu.  Ekonomi adına bu konu ile ilgili sorulabilecek birçok soru var.

Birçok bankanın cepten kredi, kefilsiz kredi gibi kolaylıklarla insanlarla ulaşmaya çalışması bu konudaki kullanımı arttırmış durumda. Bu durum bankalar arasında hızlı bir yarış olmasını sağlarken, bizlerde her gün yeniliklerle ve reklamlarla karşılaşmaya başladık.

Ülkemizde kredi kullanmayan aile neredeyse kalmadı diyebiliriz. Öğrencisinden, memuruna, işçisinden, bakkalına herkes evindeki hayatı bankadan aldığı kredilerle döndürür hale geldi.

Bu kredi alım işlerindeki şartların esnekleşmesi birçok soruyu da beraberinde getiriyor elbette. Bizde bu sorulardan birini bu yazımızda işleyeceğiz.

Bu sorumuz emeklilerimizle ilgili.

Emekli olan bir vatandaşımız kredi alma hakkına sahip mi? 

Bu sorunun cevabını direk vererek konuya başlayalım. Sorunun cevabı :  Evet !

Bankaların kredi verirken dikkat ettiği ve kredi alandan talep ettiği birçok konu var tabi ki.  Bu konuların başında maddi yeterlilik ve daha önce kredi alıp alınmadığına ilişkin dökümanlı bilgiler geliyor.

Bu şartları düşünürsek, bankaların bir numaralı müşterilerinin devlet memurları ve emekli vatandaşlarımız olduğunu anlamak zor olmasa gerek.

Siz emekli maaşına sahip bir vatandaş olduğunuz için bu haktan faydalanma şansınız sonuna kadar mevcut. Dolayısıyla bir bankanın ‘’emekli olduğunuz için’’ size kredi vermeme gibi bir durumu söz konusu dahi olamaz. Bu konuda zihninde sorular olan vatandaşlarımıza rahat olmalarını telkin ediyoruz.

Kaldı ki sadece bankalardan değil birçok emeklinin maaşını aldığı PTT’lerden dahi kredi çekmek mümkün. PTT’den kredi çekme işleminin nasıl yapılacağını ilerleyen günlerdeki yazılarda sizlerle paylaşacağız.

Sonuç olarak ;  emekli vatandaşlarımız bankalardan ya da PTT’lerden istediği koşul ve miktarlarda kredi çekebilir. Bunun için bu kurumlara başvuru yapması yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcumu Taksitlendirme Yapabilir miyim? başlıklı makalemizde kredi kartı, kredi kartı taksitlendirme ve kredi kartı taksitlendirme nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ