Eft Nedir - Eft Saatleri

Emekliye Maaşının 10 Katı Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek 2016

Devletin yeni emekli olacak olan vatandaşlara yönelik olarak başlattığı ve emekli maaşın bağlanma süresine kadar olan alacakların 3.900 liraya kadar olan belirlenmiş  limit dahilinde verilmesi kararlaştırılmıştı.Hükümetin,yeni emekli olacak vatandaşlara yönelik olarak gerçekleştirdiği bu düzenleme daha geniş bir tabana yayılarak tüm emekli vatandaşları sistem içine alarak dahil etmiştir.

Fakat bu yeni avans sisteminin diğerinden ayrışarak farklılık arzeden bazı tarafları vardır. Bu avans sisteminde faydalanmak isteyen emekli vatandaşlar maaşlarının 3 katına kadar avans çekebilirler. Yani eğer kişi 1800 lira maaş alıyorsa 1800×3=5.400 TL avans çekebilecek.

Avans uygulamasından faydalanacak olan kişiler geri ödemeleri nasıl yapacak?

Geri ödemeler alınan avansın taksitler halinde ve banka tarafından belirlenen vade süreleri ile ödenmesi şeklinde gerçekleşir. Bu taksitler 36 aya kadar olup 12,24,36 ay seçeneklerinden istenilen vade süresi tayin edilerek bu süre zarfında ödemeler gerçekleştirilir. Bu ajanslara ait olarak da herhangi bir faiz istenmesi de sözkonusu değildir.

Emekliye kredi verilmesi ile ilgili tasarının son durumu nedir?

Hükümetin yeni emekli olacak vatandaşlara yönelik olarak yaptığı avans düzenlemesi ve  emekli olmuş vatandaşlara yönelik yaptığı avans uygulamasından sonra emekliye maaşının 10 katına kadar kredi imkanı gündeme gelmiştir. Bu kredi miktarı ile ilgili düzenleme seçim öncesinde konuşulmuş fakat hala yasalaşmadığından uygulama alanı bulamamıştır.

Bu kredinin geri ödemesi ile ilgili belirlenen şartlar nelerdir

 • Emekli kişi, emekli maaşını o bankaya taşıyacak ve taksitler her ay ücretinden kesilecek
 • Bu kredilerden faiz alınmayacak
 • Krediler kamu bankaları tarafından verilecek

Kredi ve avans sisteminin emekli için getirileri neler olacak?

Özellikle bayram ve yaz dönemleri gibi özel zamanlarda ekonomik sıkıntı yaşayan emekli vatandaşlar maaşının 3 katına kadar çekeceği avans veya yine maaşının 10  katına kadar çekeceği kredi ile finansal rahatlama yaşayacaktır.

Emekli vatandaşlara verilecek olan maaşın 10 katına kadar olan kredi imkanı masada görüşülmekte olup yasalaşması halinde toplumun önemli bir sınıfı olan emeklilere maddi kazanım sağlayacaktır. Taksitler halinde ödeme imkanı getiren bu tasarıda faiz uygulaması olmayacak bu krediler kamu bankaları tarafından sunulacaktır. Emekli vatandaşın maaşını kredi aldığı bankaya taşıması taksit tutarlarının vade süresi geldiğinde maaştan mahsup şeklinde alınması ile kolay işleyecek bir sisteme dönüşecektir .Avans uygulaması ile benzer nitelikte işleyişi olan bu tasarının farkı maaşın 10 katına kadar kredilendirme imkanı getirmesidir.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin İşkur’a Verilecek Evraklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. bety dedi ki:

  Emeklilere faizsiz kredisini 4 gözle bekliyoruuuuuuzzz

 2. serdar dedi ki:

  Emeklilere faizsiz kredisini 4 gözle bekliyoruz emeklinin allah cezasını vermiş zaten

 3. Tosun paşa dedi ki:

  Emeklilere vaad verdiniz oy alana kadar kasımda da seçtik sizi nooolduu emekliye maaşının 10 katı kredi nerdeeee hani… yine aldatıldık

 4. Demir leblebi dedi ki:

  Emekli aç aç…. SGK nın adaleti Batsın ya yeter artık kardeşim… el insaf el insaf… halkı yaşat kiiii… devlet yaşasın… Emekli ölsün vallahi ölsün

 5. dilenci dedi ki:

  Emeklilere faizsiz kredi sözünüzü ne zaman yerine getireceksiniz…. ben tarihi söyliyim 2025 hâlâ gebermediysek şayet…. peeehhh… milletvekillerinin AFÂKİ MAAŞLARINI düşürün de işçi emeklilerinin maaşına ekleyin… işte o zaman anlarım ADALETİNİZİ… mv maaşlarına da Astronomik zamlar yaparken halkın emekli maaşını ayarlanmasından daha yorucudur kesin

 6. avcı dedi ki:

  emeklilere faizsiz kredi lütfen

 7. Yener ural dedi ki:

  Emeklilere faizsiz kredi ne zaman verilecek.yoksa buda.ayni puromosyon gibi secimemi kaldi.o zaman neye yarar.? Bunuda cikmaza gomdular.ne alirim nede evet derim.bana lazim olmayan kinayi.baska yerlere koysunlar

BİR YORUM YAZ