Eft Nedir - Eft Saatleri

Engelli Kredisi Veren Bankalar

Sosyal hayatın içinde pekçok zorlukla karşılaşan engelli vatandaşlar için toplum içinden birçok kuruluş hayatı onlar için daha kolay hale getirebilmek için fiziksel engelleri ile orantılı olacak uygulamaları devreye sokmaktadır. Bankalarda bunlardan biri olarak çeşitli proje ve ürünlerini onlarında istifade edebileceği özellik ve kullanım imkanına kavuşturmaya çalışmaktadırlar.

Bu Bankalardan ilki 2008 yılında başlattığı engelsiz bankacılık sloganıyla yola çıkarak

 • Görme Engellilere Yönelik Engelsiz ATM
 • Görme Engellilere Yönelik Yazıyı Sese Çeviren Teknoloji
 • Ortopedik Engellilere Yönelik Engelsiz ATM
 • Ortopedik Engellilere Yönelik Engelsiz Şube
 • İşitme Engellilere Yönelik Online Chat

Gibi banka cihazları engelli vatandaşların da rahatlıkla faydalanabilmeleri için geliştirilmiştir. Bu banka dışında koç Finans’ta engelsiz Kredi sloganıyla hareket ederek  Kredi başvuruları yetkili satıcı veya müşteri hizmetleri yetkilisi vasıtası ile yapılabilir. Kredi başvurusu  Koç Finans’a ulaştığında;  kısa süre içinde değerlendirmesi tamamlanır. Başvuru onaylandığında, kredi sözleşmesi  imzalanabilir veya talep edilen adrese ulaştırılarak engelsiz kredi kullanılabilir. İstenirse eğer  Braille Alfabesi ile hazırlanmış sözleşme de iletilebilmektedir.

KOSGEB’in engelli vatandaşlara yönelik hibe kredi uygulamasının içeriği nedir?

Engellilere özel kredi kullanım imkanı KOSGEB  tarafından desteklenmiş, Sadece engelli vatandaşlara işyeri açma kredisi ‘nin yanında iş yeri büyütme kredisi de verilmektedir. Kendine ait iş kurma arzusunda olan engelli kişilere  2016 yılı için  50 bin TL hibe  vererek kaynak kullanım imkanı verilecektir. KOSGEB Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulmuş kendi işini kurmak isteyenlere kredi ve geri ödemesiz yardımları ile destek olmaktadır. Sunduğu krediler sıfır faiz uygulamalı olduğundan için işini büyütme ihyacı içindeki girişimci için teşvik edici olmaktadır. Engellilere yönelik geliştirilen bu kredideki 50.000 TL’lik yardımdan faydalanabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine girmesi zorunludur. 15 gün ve toplam 70 saat süren kursu bitiren engelli vatandaşlar bu krediyi kullanma hakkına  sahip olurlar. Bu krediden faydalanmak isteyenler

 • Mevcut işyeri için yapılan harcamaları faturalandırmalı
 • Veri tabanına kayıt yaptırmalı
 • Onay alabilir iş yeri planı olmalı
 • Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanın oluşturulması gerekmektedir.

İşkur tarafından da benzeri bir destek uygulaması yapılıp 36.000 TL’ye kadar kuruluş desteği, işletme desteği, kuruluş işletme desteği adı altında destek uygulamaları yapmaktadır .

Ziraat bankasının internet bankacılığına sahip olup 2 adet otomatik ödeme talimatı verilen faturalar ile engelli işçi çalıştıran firmalar ve engelli kişilerin ortak olduğu firmalara yönelik Engelsiz destek paketi uygulaması kapsamında;

 • Uygun faizli,60 aya varan vadelerde kredi
 • Bankacılık işlemlerinde yapılan özel indirimler
 • Bireysel emeklilik kapsamında, engelli kişi,eşi,18yaş üstü çocuğu faydalanabilir

 

Bunların dışında engelli maaşı ve diğer maaş üzerinden kredi veren bankalar bulunmaktadır. Engel durumu %40 olan birinin maaşı 890 liradır.890/3=296.66 liradır .Bankalar 3 aylık maaşın 3/1’inin 36 katına kadar kredi kullanımı yaptırabiliyor. Yani 296.66×36=10.680 lira değerinde kredi kullanımı yapılabilir. Bu kredi başvurusunu yapmadan önce maaş bordrosu ve kimlik ibrazında bulunulacaktır.

Bu krediler engelli vatandaşlara yönelik olarak kullanımı yaptırılan krediler olup ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine özel olarak geliştirlmişlerdir.Toplum içinde adil şartların geliştirilmesi açısından sunulan bu uygulamalar hibe ve uygun kredi seçenekleri ile engelli vatandaşların finansal kaynak sorununa çözüm bulmak amacındadır.

Bir önceki yazımız olan Mahkum Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ