Eft Nedir - Eft Saatleri

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Her geçen gün yeni uygulamalarıyla karşımıza çıkan bankacılık sektörü toplum içerisinde önemli bir yere sahip olan engelli vatandaşlara yönelik kredi ve düşük faizli ödeme kolaylığı getiren hizmetler sunuyor.
Bu konuda ilk adımı atan bankalardan yapı kredi bankası 2008 yılında başlattığı engelsiz bankacılık programı sayesinde görme ve işitme engelli vatandaşlar için para çekme makinalarını kullanma imkanı sağlamıştır. Toplumun kendi içerisinde varlığını derinden hissettiği bu kişilere karşı ortak bir duruş sergileyen bankacılık sektörü sosyal sorumluluk projelerini engelli kişiler için hazırladı.

Hangi bankalar engelli kredi olanaklarından faydalandırır?

Finans sektöründe de yapı kredi bankasının başkanlığında kurulmuş bir grup bu alanda çeşitli çalışmalar yürürmektedir.Engelli vatandaşlara özel kredi kullanımı sağlayan bankalardan biri de garanti bankasıdır. Banka araçlarını engelli kimselerinde rahat bir şekilde  kullanmaları için özel çözümler getiren garanti bankası iş kurma düşüncesinde olan engelli girişimciye sağladığı kredi olanaklarını aile ve sosyal politikalar bakanlığıyla yürüttüğü proje kapsamında hayata geçirdi.makine,teçhizat,demirbaş alımı bu kredi sayesinde kolay hale gelip müteşebbis girişimler de destek bulma imkanına kavuştu. Garanti bankasının işe katıl hayata katil projesi bu sosyal sorumluluk projesine destek verecek olan herkese örnek olacak türden denebilir. Finansbank’ın araç kredisi devletin ÖTV indirimi ile birlikte taşıt alımı yapacak olan engelli vatandaşlara alım imkanı sağlıyor. Bir diğer engelli kredisi veren kurum olan KOSGEB müteşebbis ruha sahip olan engelli vatandaşa bilim sanayi ve ticaret bakanlığının da katkısıyla 30.000 TL tutarında hibe yada faizsiz kredi veriyor. Engelli kredisi veren bankalardan biri de halkbankasıdır.Bu banka da yine girişimci olarak iş kurma isteği olan kimselere kredi olanağı tanıyarak hangi iş kolunda faaliyet göstermek istiyorsa o teçhizat ve demirbaşların teminini sağlamakta. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı ile bilim sanayi ve teknoloji bakanlıkları arasında imzalanan protokolün kosgeb tarafından geliştirilmesi ile girişimcilik engel tanımaz sloganı altında engelli vatandaşlar kendi işlerini kurarak girişimci ünvanı alıyorlar. Bu proje kapsamına görme engelli vatandaşlar için barilla baskılı dosyalar kullanılmış

Yine ortopedik engeli olan vatandaşlar da kolay ulaşabilecekleri alanlar oluşturularak program kapsamında eğitimden geçiriliyorlar. Kosgeb işletme kuruluş desteği, işletme giderleri desteği, sabit yatırım desteği adı altında girişimci olma arzusunu taşıyan engelli vatandaşlara geri ödemesiz kredi olanakları getiriyor. Bunlardan sadece sabit yatırım desteği geri ödeme şartıyla maksimum 70.000 liraya kadar verilebiliyor. Engelli kredisi veren diğer bankaları sıralayacak olursak;

 • Şekerbank
 • Denizbank
 • iş bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye ekonomi bankası
 • Ziraat bankası

Kredi olanağı sağlayan kuruluşlar arasında yer alıyor. Bankalar her ne kadar engelli kimselere kredi yararlandırma konusunda daha inisiyatifli bir duruş sergilese de sonuçta ticari bir kuruluştur. Kar amacı güder, verdiği kredinin düzenli ödenme garantisini de almak isteyecektir. Engelli kişilere kredi verecek olan bankalar onlardan gelir durumlarını gösterecek belgeleri talep ederler. Engellilerin 3 ayda bir almış oldukları emekli maaşları gelir durum belgesinin ispatı anlamına gelirken, adlarına kayıtlı herhangi bir mülkleri de varsa gerekli evrakları sunarak  kredi imkanından faydalanabilirler.

Sosyal hayatın içinde müteşebbis ruhuyla engel tanımadan koşan engelli vatandaşlarımız bankacılık sektöründe yankı bulmuş kendilerine özel kredi koşullarıyla  istedikleri türden kredi kullanım imkanına kavuşmuşlardır.

 

Bir önceki yazımız olan Ssk'sız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde gelir belgesiz krediler, sgksız gelirsiz kredi veren bankalar ve ssk sız kredi veren bankalr hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Noname dedi ki:

  Engelli olarak kredi alma işlemi gerekli evraklar hazırlanmış olup devlet banlalarına başvuru yaparak ihtiyaç kredisi almak mimkün

 2. Mustafa divane Güven dedi ki:

  % engelli işitme kulak duyamiyorum. Para kredi yapılan veren

BİR YORUM YAZ