Eft Nedir - Eft Saatleri

Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Esnaf olarak çalışan kişiler kredi kullanımı yönünde karar geliştirdiklerinde kayıt oldukları esnaf ve kefaletler odasını tercih sebebi olarak görürler. Bu gibi kurumlar anlaşmalı oldukları bankalardan piyasadaki diğer bankalara kıyasla daha düşük faiz oranı ve uzun vade koşulları ile faydalanabilme şansına sahip olurlar.

Esnaf ve kefaletler kooperatifine yapılan başvuru sonrası temin edilen kredinin ödemesinde yaşanan sorunlar diğer kredilerde olduğu gibi bir takım süre ve devamında cezai yaptırımları getirmektedir.

Borç ödemesinin gecikmesi durumunda ne olur?

Kredi ve kredi kartı borçlarının kendileri için belirlenmiş sürenin sonuna kadar ödenmemesi durumunda başlatılan idari ve yasal süreç esnaf kredilerinde de geçerlidir. Toplamda 90 gün olarak belirlenen idari süreçte ödenmeyen krediler için 7 günlük ek süre başlar ve  bu sürede de ödenmeyen borçlar için haciz durumu gerçekleşerek borç tahsili yapılması çalışılır.

Kredi talebi sırasında bankanın istediği teminatlar nelerdir?

Banka ödenmeyen bir borcun oluşturacağı riski en aza indirgemek için teminat talebinde bulunur.Bunlar;kefalet,ipotek gibi ödemenin zora girmesi halinde paraya dönüştürülme imkanını veren kaynaklar olacaktır. Kefilin kamu kurumu gibi sağlam bir kurumda çalışıyor oluşu kredi temini açısından önemlidir. Banka, memur maaşı üzerinden başlatacağı icra süreciyle borç tahsili yapmaya çalışır. İpotek edilen gayrimenkulün şahsın kendisine ait oluşu da kredi onayına etki eden  özelliktedir

Alınan kredilerin vade süreleri ne kadardır?

Kredilerin vadeleri 3 aydan başlayıp 6 ay ve 12 aya kadar  çıkabilmekte, tüketici kendisine en uygun olan vade süresi üzerinden taksitlendirme yaparak borç ödemesini gerçekleştirmektedir. Talep edilecek olan kredi anlaşmalı olunan Halkbankası tarafından verilecek olup Esnaf ve kefaletler kooperatifi ile Halkbankası arasındaki mutabakat kredinin vade ve faiz miktarına etki ederek bu krediyi diğer banka kredilerine göre daha ucuz hale getirmektedir.

Ödenmeyen kredi borcunun finansal duruma etkisi nedir?

Kişi ve kurumların banka ve finans kuruluşları ile olan olumlu ve olumsuz ilişkileri kredi notuna yansımakta ve bu da gelecekte talep edilecek olan kredinin onayına etki etmektedir. Bilindiği gibi kredi notu sadece bankalarla olan kredi ilişkilerini etkilemez .Beyaz eşya, araba kiralama, emlak gibi pekçok alanda da talep edilen bir veridir. Dolayısıyla kredi notunda meydana gelen bir olumsuzluk buralara kadar yansıyarak ekonomik hayatı zora sokacaktır.

Esnaf kredilerine ait borcun ödenmemesi ile diğer kredilerin yasal ödeme süreleri içinde ödenmemesi arasında bir fark yoktur.Kredinin,esnaf ve kefalet kooperatifi vasıtası ile alınması halinde daha düşük faiz ve uygun vade süreleri ile temin edilebilme imkanına sahip olunur.

Bir önceki yazımız olan Bankadan Noter Kanalı ile İhtarname Geldi başlıklı makalemizde borcunu en kısa zamanda öde aksi halde haciz ve hapis süreci gelecek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ