Eft Nedir - Eft Saatleri

Esnafa 30.000 TL Faizsiz Kredi

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ,esnafa 30.000 liralık faizsiz kredi uygulaması esnafın mevcut ışletmesi için yapacağı giderler ile makine ve ekipman alımları ile ilgili oluşacak giderleri finanse edecektir. Bu kredinin özelliği yeni kurulacak işletmeler için oluşacak giderleri değil ışletmesi için çeşitli modernizasyon işleri yapacak olanların giderlerinin finansmanını sağlamasıdır.

Hükümetin seçim vaatleri arasında yer almakla birlikte bu kredi için belirli şartları taşıyanların giderlerine yönelik kredi temini yapılacaktır. Buna ilişkin yerine getirilmesi gereken şartlardan biri kişinin en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olması ve işletme kuruluşunun son 1 yıl içinde gerçekleşmiş olması gerekliliği. Bu şartı yerine getiren esnaf ve sanatkarlar bu durumu belgelemesi şartıyla kredi başvurusunda bulunur ve faizsiz olarak bu krediden istifade edebilir. Bir önceki yılda kullanılmış olan bir kredinin 2016 yılına devreden bakiyesi için de gerekli faiz indirimi yapılır. Bu krediden faydalanacak olanların son bir yıl içinde ticari faaliyetini sonlandırmamış olması gerekir.

Bu kredi ile ilgili diğer ayrıntılar nelerdir?

Daha önce başka bir kurumdan kredi kullanımı yapmış birinin mevcut kredi borcu ve taksitleri devam ederken bu krediden faydalanmak için yaptıkları başvurular kabul edilmez. Ertelenmiş ,taksitlendirilmiş tasfiye olunacak alacaklar hesabında borcu olan veya yeniden yapılandırılan borcu bulunanlar bu borçları bankaya ödeyene kadar yapılan başvurular değerlendirilmez

Diğer kamu kuruluşlarından işletmeleri için kredi başvurasında bulunulduysa aynı işletme için faizsiz kredi başvurusunda bulunulamaz. Diğer kurumlardan kredi başvurusu yapılmadıysa 30.000 liralık bu kredi başvurusu için son bir yıllık sürede iki defadan fazla başvuru yapılmaması gerekiyor.

Kredi başvurusunda bulunulan kurumun Türkiye esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi birlikleri dışında özel bir bankadan alınması 30.000 liralık kredi başvurusuna engel teşkil etmez.

Kanunda belirtilen şartları taşımayanlar bu kredi başvurusunda bulunurlarsa  bankanın belirlediği oranlar da kredi kullanımı yapabilir.

Kredi başvurusu nereye yapılır ve krediye yönelik kesinti miktarı ne kadardır?

Kredi başvurusu esnaf ve sanatkarlar ile kredi kooperatiflerine veya Halkbank şubelerine yapılabilir. Başvurunuza onay verildiğinde meslek odasında kaydınız sorgulanacağından, herhangi bir meslek kuruluşunda kaydınız yoksa mesleğinizle ilgili meslek odasında kayıt yaptırmalısınız. Daha önce kredi onayı çıktığında 30.000 liraya 2.500 lira gibi bir kesinti yapılmaktaydı. Yeni düzenleme ile bu kesinti miktarı 500 liraya düşürülmüştür.

Kredinin kullanımına yönelik banka tarafından istenen teminatlar nelerdir?

Banka tarafından istenen teminatlardan arasında gayrimenkul ipoteği, araç rehni veya kefil bildirimi vardır. Ekspertiz ve banka sigorta miktarları banka şubeleri arasında farklılık arzeder.

Esnafa verilen 30.000 liralık faizsiz kredi uygulaması işletmesini modernizasyon sürecine sokacak ,demirbaş ve ekipman ,hammadde alımlarına yönelik olarak kullandırılacak olan bir miktardır. Kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin kanunda belirtilen şartları taşıması halinde başvuru banka tarafından değerlendirmeye alınır.

Bir önceki yazımız olan Tarım Makinaları Kredileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ