Eft Nedir - Eft Saatleri

Ev almak için doğru zaman hangisi?

Ev almak alıcı kişi için iki farklı seçenekten hangisini kullanmayı isteyeceğini bağlı olarak değişir. Birincisi evin ikamet için mi alınacağı ,diğeri ise yatırım amacıyla mi alındığıdır. Alınan ev ikamet amacı ile alınıyorsa bu genellikle yaz dönemlerine denk gelmektedir. Yazın alınacak ev kışın alınacak fiyattan %20 daha pahalıya gelir.

Eve yönelik talep yazın artma kışın ise azalma eğilimi göstermektedir. Bunun nedeni yazın okulların tatil oluşu ve tayin gibi sebeplerle ev değişikliğinin gerekli olmasıdır. Talebin yoğun olduğu bu dönemde arzın aynı şekilde artış göstermemesine bağlı olarak fiyatlarda kış dönemine göre%20 oranında artış olmaktadır. Konuta yönelik talebin yaz dönemlerinde artışa geçmesi bankaların konut kredisi kampanyaları düzenleyerek müşteri kazanma yarışına girmesine neden olur.

Ev almak için yaz dönemi daha uygun bir zaman mi?

Arzın talebe göre sabit kaldığı ve bu durumun fiyatlarda artışa neden olduğu bu dönemde ev almak çok karlı bir durum sayılmaz. Aynı anda konuta yönelik talep fazlalığı fiyatları katlayacak ve kişiyi ekonomik olarak zora sokacaktır. Burada kişiyi ev alma konusunda zorlayan iki etkenden biri olan ikamet amaçlı ev alma durumu söz konusuysa kış döneminde ev alma kişinin ihtiyaç durumundan dolayı düşünülmez. Yatırım amaçlı ev alınma durumu varsa yaz döneminin geçmesi beklenmelidir. Talebin azalışa geçtiği bu dönemde fiyatlar %20 dolaylarında düşüşe geçecektir.

Konut fiyatlarında ülke içinde gerçekleşen  siyasi istikrar etkili midir?

Seçim döneminden geçilmesi veya seçim sonucunda ortaya çıkan tablodan bir hükümetin çıkmayışı konut kredisi faizlerini etkileyecek bu da konut alımı için doğru zaman olmadığını gösterecektir. Özellikle yatırım amaçlı konut alımı düşünülüyorsa bu geçiş dönemlerinde konut kredisi kullanımı mantıklı bir seçim olmayacaktır. Eğer ikamet amacı ile bu dönemde konut kredisi kullanmak zorunda kalınacaksa ilerleyen dönemlerde kredi faiz oranları düştüğü zaman kullanılan konut kredisi için yeniden yapılandırma başvurusunda bulunularak düşük faiz uygulamasına geçilebilir.

İnşaat sektörü hükümetin ekonomik kalkınma üzerinde lokomotif güç olarak gördüğü bir sektördür. Ve son yıllarda güçlü bir şekilde artışa geçerek ikamet veya yatırım amaçlı olarak oldukça modern,planlı,sosyal yaşam alanlarını kendi içinde barındıran konfor ve kalite düzeyi yüksek yapılar oluşturulmaktadır. Bu konutlar için en uygun zaman arz ve talebin arz yönünde ağır bastığı talebin arzı geçmediği dönemler  olarak tanımlayabiliriz. Konut kredilerinin de seyri konusunda bilgi edinerek konut alımı için en uygun zaman tayin edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi İşlemlerinde Eş Muvafakatnamesi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ