Eft Nedir - Eft Saatleri

Ev hanımları nasıl kredi kartı alabilir?

Bankalar kredi ve kredi kartı ürünlerini kullandıracakları kişi veya kurumlardan mevcut alacağın riskli bir pozisyona düştüğünde tahsilini garanti altına alınmasını sağlayacak olan teminatların sunulmasını talep ederler. Bunu her banka müşterisi için yapmayan kredi kuruluşları, özellikle bankalarla hiç ilişki içinde olmamış ve finansal geçmişi fazla olmayan bireylerden talep ederler.

Ev hanımlığı müessesesi bunlardan biri olup bankaların imtina ile yaklaştığı ve birtakım teminatların talep edildiği grubun içinde yer almaktadır. Ev hanımları çeşitli türden ihtiyaçları için bankalardan kredi talebinde bulunarak mevcut parasal açıklarını bu şekilde finanse etmeye çalışırlar. Kredi başvurusu için bankalara başvuruda bulunduklarında talep edilen krediyi garanti altına alacak teminatlar kendilerinden istenir

Bankaların istedikleri teminatlar nelerdir?

  • Ev hanımı olan kişi sicili düzgün bankalarla hiçbir sorun yaşamamış kredi geçmişi iyi varsa borç ödemesi düzenli olan birini kefil olarak göstermelidir. Kefil olan kişinin bordrolu çalışan olması (Bu eşiniz de olabilir)veya bağ-kur kaydı olan biri yada kamu çalışanı olması şansınızı arttıracaktır.
  • Üzerinize kayıtlı Ev,arsa,dükkan gibi taşınmaz malların yanında taşıt ruhsatı gibi kişisel mülkiyeti gösteren belgeler kredi temininde önemli yer tutar.
  • Tüm bu girişimlerden önce yani kredi başvurusunda bulunmadan önce eğer aylık olarak düzenli bir geliriniz varsa bu geliri bankada açılacak olan bir hesaba yatırmalı daha sonraki aylarda da yine düzenli olarak bu hesaba para girişleri sağlanmalı
  • Yine bu hesaba otomatik ödeme talimatlı faturalarınızı vermelisiniz. Bir süre sonra banka size kredi kartı önerisinde bulunacaktır. Sizde bu öneriyi düşük limitli bir kart alarak değerlendirin ki bankanın güveni artsın ve kredi notunuz bundan etkilenerek artsın

Bankalar kredi başvurusunda bulunan birinin ilk olarak kredi notunu inceler .Yeterli puan seviyelerinde bir müşteri ise o zaman kredi onayı verir. Fakat ev hanımı olan kişinin hiç böyle bir ilişkisi olamamışsa o zaman anlatıldığı gibi ya bir hesap açıp hesabı hareketlendirecek ya kredibilitesi yüksek bir kefil bulup onun vasıtası ile bu krediyi temin edecek veya kendi üzerine kayıtlı (tapu belgesi ile ispat şart) bir taşınmazı teminat gösterip elde edilen bir kira geliri de  varsa belgelendirerek kredi başvurusu yapacak. Bankalardan hesap açılması şeklinde bir yöntem tercih edilirse hesap işletim ücreti almayan banka seçimi yapmaya özel gösterin. Bankaların çoğu otomatik ödeme talimatı verilen hesaplardan hesap işletim ücreti talep etmezler. Araştırmanızı bunu da dikkate alarak yapın.

Ev hanımları gerek ev ekonomisine katkıda bulunmak için girişimci desteği almak , gerekse farklı amaç ve çeşitte ihtiyaçlar için bankalardan kredi başvurusunda bulunurlar. Bankalar başvuran kişi ile ilgili  gerekli sorgulamaları yaptıktan ve teminatları aldıktan sonra genellikle ihtiyaç kredisi başlığı altında kredi onayı sunmakta ve kişisel gelir belgesi olmadan mevcut garantilerin gelir kabul edilmesini yeterli görmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Nasıl Haciz Yapar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ