Eft Nedir - Eft Saatleri

Eve Gelen İcrada Alınan Eşyalar

Şahıs veya kurumlara ait olan her türlü borç tahsili  alacaklı olan tarafından icra müdürlüğüne bildirimde bulunulduğunda borçlu hakkında haciz işlemi başlatılabilir. Bu borçlar, kişinin kamu veya özel sektör borçlarını  kapsar nitelikte olabilmektedir. Her türlü fatura borçları, kredi ve kredi kartı borçları,çek,senet borçları icraya konu olabilmektedir.

Hakkında icra işlemi başlatılan bir kişinin başta maaş hesabı olmak üzere üzerine kayıtlı gayrimenkuller ,banka hesapları ve varsa borcuna kefil olan kişi borçtan mesul olabilmektedir. Kefil olan kişi tıpkı asıl borçluda olduğu gibi borca karşılık olarak tüm malvarlığı ile sorumlu olacaktır. Tabi bu durum borcun asıl borçludan tahsil  edilemediği hallerde geçerlidir.

Haciz işlemi sırasında hangi eşyalara el konamaz?

Yargıda Reform Paketi ile getirilen yeni hükmünde lüzumlu eşyaların haczedilemeyeceği icra iflas kanununun detay kısmında belirtilmiştir. Bu eşyalar kişinin hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan eşyalardır. Bunlara örnek olarak; çamaşır makinesi, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi, koltuk takımı gibi eşyalardır .

Hangi eşyalar hacze konu olabilir?

Para ve paraya dönüşme hızı olan eşyalarla hayatın idamesi için geçerli olmayan eşyalar Yani lüks olarak değerlendirilebilecek olan eşyalar hacze konu edilir. Bu eşyalar; plazma ve LCD gibi televizyon grubu ile çamaşır kurutma makinesi türünden eşyalar haczedilebilir. Yine para yerine geçebilme özelliğinde olan mücevher,altın,gümüş gibi eşyalarla kıymetli tablolar haciz memurlarınca haczedilebilir

Haciz işlemi hangi sıralama ile yapılır?

Haciz önce kişinin maaşı üzerine konur. Bunun için işveren tarafından maaş hesabı olan kişiye ödeme yapılmadan kesintiye uğratılır ve kalan miktar üzerinden ücret ödemesi gerçekleştirilir. Eğer kişinin maaş hesabı yoksa o zaman kendi veya eşinin üzerine kayıtlı taşınır ve taşınmaz varlıklar üzerinden haciz uygulaması yapılır. Bu şekilde de gerekli tahsilat yapılamazsa evdeki eşyalardan hacze konu olanlara el konulur.

Eve gelen icrada alınacak olan eşyalar yaşamın idamesine engel teşkil etmeyecek türden olmalıdır. Bu duruma aykırı olabilecek tek unsur eşyanın ihtiyaç dahilinde bir eşya olması ve iki adet bulunması olacaktır. Örneğin buzdolabı haczedilemeyecek eşyalardandır fakat bu eşyadan iki tane olması halinde birinin haczedilebilmesi mümkündür. Bunun dışında konfora yönelik eşyalarla para ve para yerine geçebilen maddi değere sahip eşyalar icra memurlarınca haczedilebilecek değerler arasındadır

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Ne Kadar Aksayabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ