Eft Nedir - Eft Saatleri

Faizsiz para veren banka var mı?

Faizsiz kredi veren kurumlar devlet eliyle düşük faiz uygulamasına giden kurumlarla özel bankacılık sektörü içinde yer alan diğer faizsiz bankalardır. Devlet kurumları içinde kosgeb faizsiz kredi imkanı sağlayan kurmlardandır.Özel bankalar içinde de katılım bankaları dikkat çekmektedir. Türkiye’de faaliyet halinde olan katılım bankaları arasında olan Kuveyt türk, bank Asya ,Albaraka türk gibi bankalar faizsiz bankacılığın örnekleri arasındadır.

Bu bankaların çalışma sistemi para üzerinden bir değer elde etmek yerine alım satıma konu mal üzerinden kazanç sağlama hedeflenmiştir .Dolayısıyla bu bankaların müşterileri katılım payı adı altında bir kazanım elde ederler. Bu öyle bir döngüdür ki müşterilerden toplanan katılım payları reel sektöre kullandırılıp gerçekleşen kar bu bankada kar/zarar ortaklığı olan müşteriler arasında dağıtılır. Katılım bankaları dışında kalan bankalarda zaman zaman sıfır  faizli kredi kampanyası yaparlar. Bu kredilerin de kendi içinde sıkıntılı durumları olabilmektedir

Sıfır faizli kredilerin olumsuz tarafları nelerdir?

Bu kredilere başvuru yapmadan önce kredinin masraf kalemleri üzerinde incelme yapmak önemlidir. Zira bazı krediler için istenen kullanım masrafları yüklü miktarda olabilmektedir. Dosya masrafı, ekspertiz ücreti, komisyon ücreti, sigorta  ücreti gibi adlar altında alınan bu masrafların oranlarını başvuru yapmadan detaylı şekilde araştırmak sürpriz maliyet unsurlarına muhatap olmayı engelleyecektir. Esasında tahsil edilen bu tutarların yasal hiçbir zemini olmadığı gibi müşterinin bu masrafları talep etmesi halinde banka ,müşterisine bu miktarı iade etmek zorundadır. Bu kredilerin diğer olumsuz tarafı da kredi ödemesinde yaşanan gecikmenin kredi kullanan tarafın yetersiz incelemesi neticesinde faiz yükü altında kalmasıdır.

Faizsiz kredi veren bankalar hangi kredileri finanse eder?

Bu krediler arasında en çok dikkat çekenler;ihtiyaç,konut,taşıt kredileridir. Bankaların kampanya dönemleri takip edildiğinde bu kredileri sıfır faizle veren banka bulabilmek mümkündür  Ancak söylenildiği gibi ekstra maliyet unsuru olan kalemler de dikkatle incelenmelidir.

Bankaların %0 faizle kredi vermeleri mümkündür, fakat bu krediye ait maliyetleri yüksek tutmak ya da sıfır faiz yerine yüksek faiz uygulaması yaparak karını maksimize etmek ticari kuruluş olmalarının bir gayesidir. Aksi taktirde zararla sonuçlanacak parasal işlemler yapmak sonun başlangıcı niteliğini taşıyabilir. Örneğin bankaya sıfır faizli bir kredi için başvuruda bulunan tüketici miktarı 15000 TL olan krediye 1.000 lira dosya masrafı 600 lira sigorta masrafı ve diğer masraf kalemleri ile birlikte 17000 lirayı geçecek ödemelerde bulunabilir. Tüm bu ödemeler krediyi masrafsız kabul eden müşteri için sürpriz niteliği  taşıyabilecektir.

Faizsiz para veren bankalar dönem dönem reklamlarını  yaparak kampanya duyurusunda bulunmaktadır. Bu bankalara ait masraf kalemleri kredi başvurusu öncesi incelenmeli ve alınan kredinin toplamda ne kadara mal olacağı analiz edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan 2016 Nisan Evde Bakım Maaşı Yatan İllerin Listesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ