Eft Nedir - Eft Saatleri

Finans Günlüğü Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Bireysel veya kurumsal banka işlemlerinin tamamı Merkez Bankası’nın veri tabanında bulunur. Kayıtlara dahil edilen tüm banka faaliyetleri, kişi veya kurum için bir kredi notu oluşturur. Bir kredi notu bankalar için bir referans notudur ve bankalar bu kredi notunda işlem yapabilir. Dolayısıyla, bir bankadan para almak istiyorsanız, ilk işlem kredi notunu öğreneceksiniz.

Kredi notu sorgulama hizmeti 3 farklı kanaldan sunulmaktadır. Bu kanallardan elde edilen bulgular, internet sitesi tarafından sağlanan bir kredi notu öğrenme hizmetidir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Sorgulatılır?

Findeks web sitesi aracılığıyla yapılabilen kredi notu sorgulama hizmetinden yararlanmak için, tek yapmanız gereken siteye abone olmaktır. Findeks üyeliği ücretsiz bir hizmettir ve bu hizmeti kullanarak sisteme kayıt olmak için ihtiyaç duymanız gereken şey, bankanın sisteminde bir cep numarasına sahip olmaktır. Sistem, aboneliğinizin tamamlanabilmesi için bu numaraya bir doğrulama kodu gönderir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Sisteme kayıt olduktan sonra, Findeks kullanıcı adı ve Findeks parolasıyla sisteme giriş yaptıktan sonra, kredi notu inceleme ekranında kredi notunuzu bulabilirsiniz. Sistemde tek bir kredi notu öğrenme hizmetinin yanı sıra, bu hizmeti daha ekonomik fiyatlarla kullanmanıza izin veren farklı paketler bulunmaktadır.

Banka Kredi Notu Öğrenme

Onlar, kredi notu sorgulama hizmeti sağlayan başka bir sistemdeki bankalardır. Kredi notlarını bankadan öğrenmek isteyenler internet şubesi kullanıcısı olmalı. Kullanıcı adınız ve kullanıcı şifresi bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra, krediler bölümündeki KKB raporları kategorisinde bir kredi notu sorgusu yapmak mümkündür. Her bir bankanın kredi notunun soran fiyatı, ücretler farklı olmakla birlikte, ortalama 5,25 lira olarak talep edilir.

SMS ile Kredi Puanı Sorgulama

Kredi notlarını sorgulamanın en kolay yöntemlerinden biri, Turkcell ve Vodafone operatörleri tarafından sunulan SMS ve kredi notu öğrenme servisleridir. Bu satırlardaki telefon numaraları üzerinden 1122’ye bir mesaj göndermeniz gerekiyorsa, oluşturulan mesaj metni, kredi notunu öğrenmek istediğiniz kişinin kimlik numarası ve doğum yılından oluşur. Kişinin doğum yılı sadece soyadı olmalıdır ve 4 haneli olmalıdır. Metin mesajı gönderildikten sonra, kısa vadeli kredi notunun sonucu tekrar cep telefonu numarasına gönderilir.

Kredi Derecelendirme Nedir?

Kredi başvurularının sonuçlandırılmasında kullanılan en önemli verilerden biri olan kredi ortalamaları artık eşya satıcılarından telefon operatörlerine kadar birçok kesimin resmi işleminde kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi notum bankada farklı gözüküyor sebebi nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ