Eft Nedir - Eft Saatleri

Finansbank Gelire Endeksli Tarım Kredisi Nedir?

Yeni nesil krediler kişilerin çalıştıkları sektörlere ve ihtiyacın türüne  göre farklı isimler almış vade süresi ve faiz oranları da aynı düzlemde hareket ederek kullanıcısının hizmetine sunulmuştur.

Kredi kullanımı ihtiyaca binaen olduğunda nakit sorunu üzerinde rahatlatıcı etki yapıp gider,borç,yatırım yada başka ihtiyaç yerlerinde kullanılarak çözüm sağlayacaktır. Bilanço usulüne göre defter kaydı yapılan üreticinin  ürün satışı yapıldıktan sonra finansal tablolardaki etkisi, varlık kalemlerindeki artış şeklinde görünüp henüz tahsil edilemediğinden alıcılar hesabında hareket  olacaktır. Bu hareketin belli bir süreye dayandırılan varlıklarla yapılması halinde ortaya çıkan nakit sıkıntısına bankaların sunduğu kredi seçenekleri çözüm getirmektedir. Faaliyet halinde olunan işe göre isim alarak kullandırılan kredilerden biri de finansbank gelire endeksli tarım kredisidir. Bu kredinin özelliği; ürün satıldığı halde vade süresinden kaynaklanan sebeplerle nakit sıkıntısı yaşayan kişilere finansman kaynağı sağlayarak ihtiyaç duyulan alanda kullanıldırılmasıdır.Gelire endeksli tarım kredisi ,üretim  maliyetinin%85’lik kısmını karşılayarak çiftçinin nakit sıkıntısı nedeniyle oluşabilecek dalgalanmaların etkisinde kalmadan üretimine devam etmesini sağlayarak ekonomik olarak rahatlama sağlayacaktır. Bu genişleme kişi bazında böyle bir etki yaparken ülke bazında arz talep dengesi üzerinde oluşabilecek olumsuz durumları bertaraf ederek zirai ürün miktarında stabil durum seyri meydana getirip enflasyonist etkiyi önleyecektir.

Gelir endeksli kredi başvurusu yapacak kişilerden hangi belgeler istenir?

  • Çiftçilik belgesi
  • Çiftçi kayıt sistemi belgesi
  • Üreticinin alacağını gösteren belge
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Gelir gider belgeleri ve temlik (senet varlığında üzerindeki tüm hakların devri)sözleşmesi

Banka tarafından gerekli görülmesi halinde teminat istenebileceğinden buna konu olacak taşınmaz yada değerli varlıklar tedbir amaçlı hazırda bulundurulur. Gelire endeksli kredide borç vadesinde ödenecek olup 8 aylık vade süresi vardır. Yani banka tarafından tahsis edilen kredi  8 aylık kullanımı süresi sonunda anapara ve faiz geri ödemesi yapılarak kapatılır. Kredi kullanımı gelir ile aynı paralelde borçlanma sağlayıp geri ödenebilirlik şeklinde tezahür ediyorsa üretici açısından kredi kullanımı yararlı bir tercih olacaktır. Bu noktada düzgün bir borç-gelir analizi yaparak kazanılmayacak paranın borcu altına girmeden yapılacak giderlerin finansmanını sağlayacak kredi kullanımına gidilmelidir.

Gelir endeksli tarım kredisi doğru kredi kullanımı yapılarak  üretimin kesintiye uğramadan ileride elde edilecek gelir ile finanse edilen borcun şimdiden yatırıma dönüştürülmesi mantığı üzerine kurulu bir proje ürünüdür. Finansçıdan çiftçiye özel çözümler sunan finansbank doğru adımları atan müşterileri ile yeni yatırımlar yaparak yolunda  yürümeye devam edecektir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Doğrudan Borçlandırma Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ