Eft Nedir - Eft Saatleri

Findeks Toplam Kredi Limiti Nedir?

Kredi ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili kayıt altına alınan veriler kredi kayıt bürosu tarafından derlenerek kredi notuna dönüştürülür. banka ve diğer finansal kuruluşlar tarafından kredi, kredi kartı veya kredili mevduat başvurusu kişinin finansa karnesi niteliğinde olacak ve  bu puan sayesinde başvuru sonucu ,verilecek kredi limiti gibi unsurlar hakkında karara varılacaktır.

Nakit akışı ile ilgili sorun yaşayan ve bu anlamda banka kaynaklarını kullanma isteğinde olan kişiler bankalar tarafından ön değerlendirmeye alınacak daha önce kullandığı krediler bunların miktarları, taksitleri ve ödenme durumları hakkında bilgi edinilir. Tüm bu bilgiler kişinin bankaya yaptığı kredi başvurusunun neticesini ve bankadan alınacak toplam kredi limitinin belirleyicisi olacaktır.Findeks toplam kredi limiti olarak adlandırılan bu kredi sizin geçmiş performanslarınızın neticesinde oluşarak bankaların karar süreçlerine etki eder.

Toplam kredi limiti bilgisine nasıl ulaşılır?

Bu bilgi,findeks’in kendi sitesine giriş yapıldığında ve findeks müşteri hizmetleri arandığında elde edilebilecek olan bile bilgidir. Findeks tarafından verilecek olan bu bilgi geçmişte alınan kredinin büyüklüğü, bu büyüklüğü oluşturan kredi türleri, bu kredi türlerinin aylık taksit miktarları bilgisini verecek ve bu bilgiler ışığında sahip olunan gelir miktarı belirlenerek kişiye kullandırılacak yeni kredi miktarı risk-limit dengesi gözetilerek belirlenecektir.

Findeks kredi limitinin yüksekliğinin getirdiği sonuç nedir?

Bu limitin yüksekliği ödeme performansınızın iyi olduğunu, risk-limit dengenizin iyi bir seviyede olduğunu göstererek başvuruda bulunduğumuz kredinin onayına etki  edecektir. Bunun için, bankanın kredi reddine yeter başka sebeplerin varlığının da olmaması gerekir.

Bankaların verecekleri kararda bu bilginin önemli nedir?

Kredi notu bankaların referans alarak değerlendirmede bulunacağı bir puandır. Bununla beraber geçmişten bugüne kadar olan zaman dilimi içinde ortaya çıkan istatistiki veriler de kullanılacak toplam kredi limitine etki eder. Bazı bankaların sms’le yapılan kredi başvurularına bu kadar hızlı yanıt vermesi bu verilere dair olumlu seyirden kaynaklanmaktadır. Kişilerin geçmiş ödeme performansı gelecekte ödeyecekleri muhtemel bir kredinin gidişatını belirleyecektir.o nedenle başvuruda bulunulacak kredi miktarından daha az kredi onayı çıkabileceği gibi olumsuz bir yanıtla da karşılaşılabilir

Findeks in üyelere bir hizmeti olarak ortaya çıkmış olan kredi notu ve toplam kredi limit belirlemesi kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı başvurusu yapan banka müşterilerini yakından ilgilendirmektedir. İstatistiki bir sonuç olan bu veri ile aslen kişinin risk-limit ölçümü yapılarak ortaya çıkan geliri ile bu krediyi ödeyebilme gücü ortaya konur. Yüksek findeks toplam kredi limiti, başvuru miktar ve sonucunu etkileyerek finansal gidişatınızın akıbetini belirleyecektir.

Bir önceki yazımız olan E haciz kredi notunu etkiler mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ