Franchising Nedir ?

Franchising iş modeli ilk olarak Amerika’da kullanılmaya başlamış ve günümüzde birçok marka tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Franchising terimi sözlükte imtiyaz anlamında yer almaktadır. Bu terim Fransızca kökenli bir sözcüktür ve “ Affanchir “ olan franchise sözcüğünden “Franchising “ kelimesi türetilmiştir.

   Franchising; yıllar içinde kendisini kanıtlamış ,başarıya ulaşmış ve marka haline gelmiş bir iş modelinin birebir kopyalanarak başka işletmeler üzerinde uygulanması işlemidir. Ticarette başarı yakalamak isteyen firmaların başvurmuş olduğu bir sistem örneğidir. Bu sistemle rakip firmalara nazaran daha çok kar elde edilmektedir. Son zamanlarda bu sisteme olan talep çok fazladır. Günümüzde dünya üzerinde bu sistemi kullanan yaklaşık 60 iş sektörü mevcuttur. Otomobil, bilgisayar, kiralama, perakende, satış mağazaları, eğitim, yiyecek ürünleri, sağlık ürünleri, fast –food gibi sektörler bu sistemi kullananlar arasındadır.

Marka, disiplin/ destek ve bedel bu sistemin 3 temel unsurudur. Bu sistem imtiyaz hakkı sahibinin belirli süre ve koşullar içinde yönetim ve organizasyona ilişkin yatırımcılarına sürekli destek sağlayarak  bir bedel karşılığında sistem ve  marka hakkını kullandıran sözleşmeye dayalı bir iş ilişkisidir. Bu sistemin marka hakkını elinde bulunduran franchise anlaşması ile bu hakları yatırımcılara kullandıran kişi ya da kuruluşlara Franchisor denir. Ticarette büyümek, verimlilik artışını sağlamak , riske girmemek ve franchisorlerden finansal destek almak amacıyla  Franchising anlaşması yapılır. Bu anlaşma ile işletme düzeni, giyilecek kıyafetler, kurallar, şartlar ve yönetmelikler imtiyaz hakkı sahipleri tarafından belirlenmektedir. Marka hakkını satın alan işletmeler ise bu kurallar çerçevesinde çalışırlar ve kuralların dışına çıkamazlar bu yüzden de iş yerinde yaratıcılıklarını kullanamaz duruma gelmiş olurlar. Franchising sisteminin avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur. Önemli olan bu durumları fırsata çevirebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Öğrencilerine Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizde öğrenci kredi kartları, öğrenciye kredi karı veren bankalar ve üniversiteli kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ