Eft Nedir - Eft Saatleri

Garanti Bankası BIC Kodu / Swift Kodu TGBATRIS

Garanti bankası 65 yılı aşan bankacılık geçmişi ile pekçok alanda hizmet vermiş bireysel, ticari ve özel krediler ile tüketicinin karşısına çıkarak Türkiye’nin  ikinci özel bankası olma konumuna gelmiştir. Bu hizmetlerden biri de 1977 yılından itibaren tüm dünyada kullanılır hale gelen swift kodu uygulamasıdır.

11 haneden oluşan banka kodlama sistemi ile standardize olan bu kod Türkiye’de 8 haneden oluşan bankaya ait dört harf ,Türkiye kodu ve son hane yerel bölgeyi temsil eden iki harften oluşmaktadır.bıc kodu ’da İngilizce bank Identifier codes yani banka tanımlayıcı kod anlamına gelmektedir. Bu kod swift kodunun yerine geçebilen bir koddur. Garanti bankasına ait olan swift kodu da TGBATRIS olarak belirlenmiştir. Anlatıldığı gibi ilk dört hane olan TGBA (Türkiye garanti bankası)bankayı ifade eden harflerdir. Diğer iki hane Türkiye ‘yi ve son iki hane de yerel kod yer almaktadır

Garanti bankasından yurtdışında bulunan bankaya yapılacak transferler nasıl gerçekleşir?

 • Müşterinin adı-soyadı adresi
 • Bankaya ait olan swift kodu
 • Gönderilecek döviz cinsi
 • Hesap numarası veya ıban numarası

Bu bilgiler transferin yapılacağı kişi tarafından aktarılması gereken bilgilerdir. İşlemin gerçekleştirildiği saate göre 2 ila 3 gün içinde gönderilen para hesaba geçecektir.

Garanti bankasına yapılacak olan döviz transferleri nasıl gerçekleşir?

 • Hesap sahibinin adı ve soyadı
 • Banka ve şubesine ait swift kodu
 • Hesap numarası veya ıban numarası bilgisi

Gönderici kişiye veridir.O da hesabının bulunduğu bankaya talimat vererek işlem gerçekleştirilir.

Garanti bankası Yakındoğu, Uzakdoğu ,Avrupa, Afrika ,Avustralya gibi dünyanın pekçok noktasında yer alan ülkede şube açarak faaliyette bulunmakta swift kodu da bu aşamada döviz transferleri işlemlerinin  kolaylıkla yapılmasını sağlamaktadır. Garanti bankası TGBATRIS olan 8 haneli swift kodunu sonuna 3 x ekleyerek yani TGBATRISXXX şeklinde hesabınıza havale yapacak olan bankaya ad soyad ve hesap bilgilerinize birlikte yollamalısınız. Son 3 x harfi standart olan 11 haneli swift kodunu sağlayabilmek içindir.

Garanti bankası Türkiye’nin özel sektör alanında lider konumunda olan ikinci özel bankasıdır ve bunu yurtdışında açtığı pekçok şube ile de globalleştireme çabası içindedir. Müşterilerinin döviz transfer işlemleri tüm dünyada uygulanan swift kodu uygulaması ile daha hızlı ve ekonomik bir hale gelmiş bankanın yurtdışı bankalarınca tanınan kimliği bu kod ile oldukça pratik bir hal almıştır.

Bir önceki yazımız olan Finansbank BIC Kodu / Swift Kodu FNNBTRIS başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Suat KadiR OzdemiR dedi ki:

  Merhaba ben suudi arabistanda yasiyorum ve turkiyedeki Garanti Bankasi hesabima para gondermek istiyorm hesabim istanbul rumeli caddesi subesi bana lazim olanlari yazarmisiniz
  Saygilarimla
  Suat KadiR OzdemiR

BİR YORUM YAZ