Eft Nedir - Eft Saatleri

Garanti Bankası Kimin?

Günümüzün en çok tercih edilen bankaları arasında yer alan Garanti Bankası 1946 yılında Ankara’da faaliyete başlamış köklü  bir bankadır.2014 senesi itibariyle Türkiye’nin en büyük 2. Bankası olan Garanti Bankası Vehbi Koç’un yakın arkadaşları olan  Mahmut Nedim İrengün ve Halil Naci Mıhçıoğlu tarafından kurulmuştur.1976 senesinde Koç grubu Garanti Bankasının en büyük hissedarı iken aynı dönemde Sabancı Grubunda hisseleri toplamasına bağlı olarak ikinci büyük hissedarda Sabancı grubuydu.Koç grubun hissesi %62 iken %35’lik hisse Sabancı Gruba aitti.1983 senesine kadar bu iki büyük hissedarın yönetiminde kalan Garanti bankası 1983 yılında önce Koç grubun sonrada Sabancı grubun hisselerini  1950 senesinde iş hayatına atılıp 1975 senesinde Doğuş Holdingi kuran Ayhan Şahenk’e satması ile Garanti Bankası’nın %97 hissesi Doğuş holding bünyesine geçmiştir.

 

Bankacılık sektöründe bireysel ,kurumsal ve özel bankacılık dışında yatırım , portföy , leasing , emeklilik , sigorta , faktöring , mortgage , ödeme sistemleri ve filo olarak ta yer alan Garanti Bankası yurt dışı ve yurt içinde kurduğu ortaklıklarla entegre finansal hizmetlerde vermektedir.

2010 senesinden İspanya’nın en büyük ikinci bankası BBVA ile yapılan anlaşma ile eşit hisselere sahip olan Doğuş grubu 2014 senesinde yapılan bir başka anlaşma ile kendi payını %10’a düşürerek BBVA’nın hisselerinin %39,9â yükseltecek bir satışa imza atmıştır.

BBVA İspanya’nın en büyük ikinci bankası olduğu gibi dünya çapında 31 ülkede hizmet verip 108 bin üzerinde ki istihdamı ile Meksika’nın da en büyük 3 bankası olarak biliniyor.

Garanti Bankası Şuan Kime Ait?

Garanti bankası günümüzde güncel olarak %10 Doğuş Grubu , %39,9  İspanyol Finans Devi BBVA , %50,09 diğer ortaklar olmak üzere hisse dağılımına sahiptir.Diğer ortaklar yönetici hisseleri ve halka arzlardan oluşmaktadır.BBVA tekil hissedarlar arasında en yüksek hisseye sahip olduğu için Garanti bankasının çoğunluğu İspanyol Finans Devine aittir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası IBAN Nasıl Sorgulanır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet ÇELİK dedi ki:

    Kredi kartımı benden habersiz kullanıma kapatıldığı.Diyarbakir da görev esnasında yaralanmak sonucu yaklaşık 11 aydır Ankara Gaziler Frk.hastanede tedavi görüyorum.Durumu mu bilmelerine rağmen beni mağdur ettiler…Herhangi bir borcumu odememezlik yapmadım…tlf.0505 366 0406

BİR YORUM YAZ